Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Průběžně aktualizované výsledky investiční soutěže 5 statečných.

Student vyzve starostu ve finale

V 10.kole hry vypadl Radek, kterého zradily i konzervativní investice

Hra 5 statečných má za sebou desáté kolo a spěje rychlými kroky do finále. Soutěžící již svá portfolia nemohou podle pravidel obměňovat a tak mnohdy jen pasivně pozorují, jak finanční krize koná dílo zkázy v jejich portfoliích. Desáté kolo probíhalo mezi 15.září a 15.říjnem, tedy v tom nejhorším akciovém období za poslední desítky let. Nemohli jsme proto ani od soutěžních sestav očekávat růst či alespoň stagnaci, otázkou tak pouze bylo, kdo spadne o kolik dolů.

Po prvních odpadlících, kterým byli v srpnovém kole Zdeněk a v zářijovém Zdeňka, se v tom desátém nakonec rozpoutal pouze boj o druhé postupové místo. To první si totiž nejkonzervativnějším portfoliem pojistil s bezpečným náskokem student Štěpán,

Oba ekonomové si to rozdali v poměrně vyrovnovaném souboji, který rozhodl nakonec trochu překvapivě výběr konzervativních investic. To co se na začátku soutěže zdálo nudné, najednou stojí za pozornost. Zatímco t.č. starosta Radovan vsadil na Pioneer zajištěný fond 2 a AXA CZK Konto, které v kreditní ruletě na světových trzích neztrácely vůbec resp.málo, Radkovi jeho expozice v konzervativním programu ČP Investu (díky OPF korporátních dluhopisů) moc nevyšla a ztratil příliš mnoho na to, aby své druhé místo uhájil.

Student Štěpán nadále boduje svým koncentrovaným a konzervativněji zaměřeným portfoliem, kde ho drží expozice v Pioneer zajištěném fondu 2 a v nemovitostním fondu REICO. Také investice do Conseq konzervativního fondu neztratila příliš. I tak však musel oželet za poslední měsíc dalších deset tisíc korun a jeho prodělek se tak od začátku roku zvýšil na 19,3 procenta. I tuto poměrně hrozivou ztrátu lze v kontextu výrazných propadů na akciových trzích považovat za skromný úspěch

 

Výsledky po 10. kole

1. Štěpán 80 664 Kč - 19,34 % od začátku roku
2. Radovan 77 355 Kč
3. Radek 75 141 Kč - vypadává


Poslední finálové kolo slibuje vyrovnaný boj v případě, že dojde k otočení nepříznivého vývoje na kapitálových trzích. Radovan by pak mohl na vedoucího Štěpána ještě zle dotírat a o první cenu se poprat až do úplného konce. Štěpán má ale vítězství poměrně na dosah, podíváme-li se na složení portfolia obou hráčů a na více jak tři tisíce korun rozdílu mezi nimi. Zvláště pro případ dalších poklesů či stagnace je tak cesta na Wall Street pro studenta otevřená.

Složení finálových portfolií – největší pozice:

Štěpán

Pioneer zajištěný fond 2 18,8 %
Conseq konzervativní 15,6 %
REICO nemovitostní 12,7 %
Parvest India 11,2 %
Pioneer Global Dynamic 10,8 %

Radovan

AXA CZK Konto 9,9 %
Pioneer zajištěný 2 9,2 %
ABN AMRO LifeCycle 2020 8,2 %
ČPI smíšený 7,5 %
Pioneer Global Dynamic 6,8 %

 

2. 10. 2008 | Zdeňka je dalším odpadlíkem, její portfolio bylo příliš agresivní

Po 9.kole hry vede Štěpán, který investoval nejvíce konzervativně

Hra 5 statečných se přehoupla do poslední třetiny. Soutěžící již svá portfolia nemohou obměňovat a jsou tak jen pasivními přihlížejícími posledních událostí ve finančním světě, které se samozřejmě odrážejí v plné míře jejich portfoliích. Deváté kolo mělo uzávěrku v pondělí 15. září, tedy den po krachu americké investiční banky Lehman Brothers a v době opravdu hodně turbulentní. Bylo proto jasné, že výkonnost výtvorů našich soutěžících půjde do dalšího záporu a otázkou bylo jen o kolik.

Po prvním odpadlíkovi, kterým byl v srpnovém kole Zdeněk, se čekalo, zda hodně ztrácející Zdeňce pomůžou trhy ve stíhací jízdě za první trojicí. Stal se ale pravý opak, rozkolísané kapitálové trhy s ní neměly slitování, Zdeňka prohloubila své ztráty na 16 procent a musela z kola ven. Její poměrně agresivně vystavěné portfolio spoléhající na nadvýkonnost rozvíjejících se trhů nemělo na mohutně klesajících trzích šanci. Vítězem devátého kola je naproti tomu student Štěpán, který svým konzervativněji zaměřeným portfoliem, kde boduje paradoxně nejvíce pozice v nemovitostním fondu REICO, předběhl i dva dosud vedoucí ekonomy.  Ztráta jeho portfolia činí od začátku roku necelých deset procent, což lze vzhledem k současnému stavu akciových trhů považovat za velký úspěch.
 

Výsledky po 9. kole
1. Štěpán 90 383 Kč
2. Radek 88 704 Kč
3. Radovan 88 559 Kč
4. Zdeňka
83 920 Kč vypadává


Desáté kolo slibuje urputný boj mezi posledními třemi soutěžícími, Štěpán má hru velice dobře rozehranou a pokud nepřijdou do konce roku masivní nárůsty cen akcií, nemělo by ho vítězství minout. Radek s Radovanem si to rozdají v těsném souboji o postup do finálového kola. Dělí je od sebe pouhých 145 korun a tak se rozhodne až v posledních dnech tohoto kola…

15. 8. 2008 | Zdeněk opouští jako první hru, jeho portfolio bylo nejslabší

Po základní části hry vede Radek jen těsně před Štěpánem

Během prázdnin absolvovali naši soutěžící hned dvě kola, čímž uzavřeli základní část své soutěže. V ní mohli doplňovat a měnit svá portfolia, v další nadstavbové části již do nich zasahovat nemohou. Zároveň byla k 15.srpnu všechna portfolia přepočítána a to nejslabší muselo z kola ven.

Červencové kolo (15.červen-15.červenec) bylo ve znamení výrazně negativního sentimentu na světových trzích, krize ve finančním sektoru chystala jedno nepříjemné překvapení za druhým a tak není divu, že se příliš nedařilo ani našim soutěžícím. Do června vedoucí Radek klesl až na třetí místo a do čela se probojoval opatrnější Radovan. I on však ztratil téměř pět procent hodnoty svého portfolia. Na opačném konci tabulky se zdálo být jasno, kdo chytne jako první Černého Petra – riskantní investice do fondů zaměřených na rozvíjející se trhy (fondy na Čínu a Indii) strhla Zdeňku téměř patnáct procent pod hodnotu původní investice a přikovala ji na poslední místo v soutěži. Zdálo se, že její situace je beznadějná a stane se v následujícím kole prvním odpadlíkem…

Výsledky po 8. kole
1. Radovan 91 693 Kč
2. Štěpán 91 001 Kč
3. Radek 90 370 Kč
4. Zdeněk 89 786 Kč
5. Zdeňka 85 997 Kč
Jak investovali v osmém kole

Radek

CS MF (Lux) Constellation Global R CZK

12 500 Kč

 

Radovan

Pioneer P.F.Glob.Dynamic

6 000 Kč

ABN AMRO Life Cycle Fund 2020

6 500 Kč       

Štěpán

Pioneer P.F.Glob.Dynamic

10 000 Kč

ČS fond živ.cyklu 2020

10 000 Kč

Zdeněk

Active Invest Vyvážený

12 500 Kč

 

Zdeňka

ČPI Vyvážený inv.program

12 500 Kč

 

 

Komentář k investicím do osmého kola:

V osmém kole investovali soutěžící do dlouhodobějších dynamických či vyvážených strategií – do akciových a smíšených fondů a do fondů fondů. Tři ze soutěžících už investici dále nedělí a sázejí na jednu kartu.

Poslední osmé kolo základní části hry Pěti statečných skončilo 15.srpna. Po tomto datu bylo jasné, že to nejslabší portfolio dostane červenou a jeho majitel se již dál soutěže nebude účastnit. Růstová korekce globálních akciových trhů a oslabení koruny zejména vůči americkému dolaru v tomto období přálo těm, kteří zvolili odvážnější strategie. Nejvíce na tomto vývoji participovala Zdeňka, která se dostala z beznadějně posledního místa a zůstala dál ve hře. Může poděkovat především investicím do globálně zaměřených akciových fondů, které ji posunuly výše. Vyhnula se naopak investicím do zlata a ropy, jež si prošly značnou korekcí. Právě Zlatý fond od ČP Investu (-23 procent za měsíc) se stal osudným pro Zdeňka. Jeho pokles pro něj znamenal téměř třítisícovou ztrátu v portfoliu jen v posledním měsíci a to znamená stop v naší hře. Zdeněk je prvním vypadajícím v nadstavbovém play off.

Změnu doznalo i pořadí na čele, kam se vrátil opět Radek – take on profitoval z absence Zlatého fondu v portfoliu. Na rozdíl do Radovana, který ho do portfolia zařadil a propadl se na třetí místo.

Pořadí po základní části hry Pět statečných:

1. Radek 94 593 Kč
2. Štěpán 94 414 Kč
3. Radovan 92 921 Kč
4. Zdeňka 92 359 Kč
5. Zdeněk

89 932 Kč

vypadává

V dalších kolech už soutěžící budou své investice jen pasivně sledovat, nejvíc nahnuté to má nyní Zdeňka. Už při pohledu na složení jejího portfolia je ovšem jasné, že půjdou-li trhy nahoru, nebude to určitě ona, kdo hru opustí. Naproti tomu favoritem pro klesající trhy je Radovan.

13. 7. 2008 | Zdeňka narazila se svou agresivní taktikou a je najednou poslední 

Nastřádané volné prostředky prvních pěti kol se rozhodla v šestém kole (15.květen - 15.červen) zcela použít dosud vedoucí Zdeňka a nainvestovala polovinu z nich (12500 Kč) do Indie (Parvest India) a polovinu do Číny (ABN AMRO China Equity). Poměrně silné posilování koruny vůči světovým měnám a hlavně další propady na akciových trzích z počátku června znamenaly, že tento risk vůbec nevyšel, protože obě investice se ukázaly hodně ztrátové (-13,8 % resp. dokonce -15 % za jediný měsíc). Zdeňka se tak propadla z prvního na poslední místo. Na první místo se vrátil Radek,který mnoho nespekuluje a investuje průběžně. I on se však neubránil poklesům na akciových trzích, které za poslední měsíc srazily výkonnost jeho portfolia o 4,52 procenta dolů.

Všichni soutěžící tak na další poklesy na světových trzích doplatili návratem do ztrátových vod, roli hraje samozřejmě už i to, že se jim smrskla částka ležící ve fondu peněžního trhu a naopak se neustále zvyšuje podíl dynamických investic v každém ze sledovaných portfolií. Vedoucí Radek tak aktuálně od začátku roku prodělává 2,5 procenta, zatímco poslední Zdeňka už je 4,73 procenta pod čarou ponoru.

Jak investovali v sedmém kole

 

Radek

ISČS Sporobond 6 000 Kč

 REICO ČS nem.fond 6 500 Kč

Radovan

 ISČS Sporobond 5 000 Kč

Pioneer – zajištěný fond II. 7 500 Kč

Štěpán

Pioneer Glob. Defensive 15 000 Kč

REICO ČS nem.fond 10 000 Kč, neinvestoval 7 500 Kč

Zdeněk

Conseq dluhopisový 5 000 Kč

REICO ČS nem.fond 7 500 Kč

Zdeňka

ČPI OPF kor. dluhopisů 12 500 Kč

 

Komentář k investicím do sedmého kola:

V sedmém kole investují soutěžící do konzervativních produktů – do dluhopisových a jednoho nemovitostního fondu. Právě nemovitostní fond České spořitelny byl v tomto kole mezi soutěžícími nejoblíbenější, vybrali si ho hned tři z nich. Štěpán se rozhodl přidat do portfolia konzervativní instrumenty i z uštřených prostředků minulých kol a tak nyní vypadá jeho portfolio jako nejvíce konzervativní. Ostatní čtveřice sází především na růst trhů, nejvíce asi Zdeňka, která až v tomto kole zařadila první konzervativnější investici, jímž je ČPI – OPF korporátních dluhopisů.  

Po započtení výsledků pátého kola i nových investic v sedmén kole se tak dostáváme k aktuálnímu žebříčku:

1. Radek 97 490 Kč
2. Radovan 96 453 Kč
3. Zdeněk 96 395 Kč
4. Štěpán 96 110 Kč
5. Zdeňka 95 273 Kč

Soutěžící čekají poslední prázdninová kola a po nich již čtyřkolové play off, ve kterém už nebudou se svými portfolii nijak hýbat. Mají tedy poslední možnosti připravit se na boj o celkového vítěze. 

13. 6. 2008 | Páté kolo a opět změna ve vedení, dvojice soutěžících uniká

Povzbuzeni růstem akciových trhů zakousli se soutěžící do další porce investic. K trháku nasadila dvojice soutěžících, která se vyvarovala v pátém kole (15.duben – 15.květen) investice do ztrátového Zlatého fondu a vsadila spíše na sektorové fondy. Vedoucí Zdeňka těží hlavně z růstu hodnoty podílových listů fondů TOP STOCKS a Sporotrend, rizikovější složení portfolia jí přináší úspěch i přesto, že v pátém kole neinvestovala vůbec. Pokud by tak učinila, byl by její náskok v čele hry ještě výraznější.
Všichni soutěžící se již dostali do ziskového teritoria, což je vzhledem k vývoji na trzích od 1.ledna 2008 nutné považovat za úspěch. Vedoucí Zdeňka si za necelých pět měsíců připisuje aktuálně zhodnocení 2,55 procenta. Naplno se tak u ní i u ostatních projevuje výhoda postupného investování menších částek, uvědomíme-li si, že celý první kvartál trhy dosti významně klesaly.

Jak investovali v šestém kole

 

Radek

WIOF Adriatic Balkan 6 000 Kč

Parvest India 6 500 Kč

Radovan

ABN AMRO China Eq. 5 000 Kč

WIOF Adriatic Balkan 7 500 Kč

Štěpán

Parvest India 15 000 Kč

neinvestoval 20 000 Kč

Zdeněk

Templeton Thailand 5 000 Kč

ABN AMRO China Eq. 7 500 Kč

Zdeňka

 Parvest India 12 500 Kč

ABN AMRO China Eq. 12 500 Kč

Komentář k investicím do šestého kola:

V šestém kole investují soutěžící do spekulativních produktů – vybrali jsme atraktivní regiony Číny, Indie, Thajska, Balkánu, Turecka či střední Asie. Kromě Štěpána, který si do rozhodujících kol ponechává navíc 20 tisíc korun na peněžním trhu, ostatní již příliš netaktizují a investují naplno věříce v trvalejší oživení na akciových trzích. Z regionů se nejvíce sází na Čínu, Indii a Balkán.

Po započtení výsledků pátého kola i nových investic v šestém kole se tak dostáváme k aktuálnímu žebříčku:

1. Zdeňka 102 550 Kč
2. Radek 102 028 Kč
3. Zdeněk 100 862 Kč
4. Radovan 100 502 Kč
5. Štěpán 100 375 Kč

Pole soutěžících je tak stále značně vyrovnané, polepšila si Zdeňka a po předminulém kole zdánlivě odpadající Zdeněk je již třetí.. Nejvíce volných prostředků má aktuálně na kontě pesimista Štěpán, na kterého by mohli sázet ti, kteří oživení trhů zatím nevěří. 

5.5.2008| Čtvrté kolo znamená návrat Radka na výsluní, soutěž se dramatizuje

Minimální rozestupy mezi soutěžícími zůstávají, nikdo nenasadil k trháku ani ve čtvrtém kole, které se odehrávalo mezi 15. březnem a 15. dubnem. Portfolia soutěžících si v průměru nepatrně polepšila, když chytla příznivý vítr ze strany emerging markets. Podobně jako většina světových trhů ale stále zůstávají v bludném kruhu, nedaří se jim nalézt dlouhodobý růstový trend. Těžko z této situace vinit naše soutěžící, protože tápe celý investorský svět.

 

Jak investovali v pátém kole: 

Radek

ČPI OPF nem.akcií 6 000 Kč

ČPI OPF ropného a energ.pr. 6 500 Kč

Radovan

ČPI OPF Zlatý 7 500 Kč

ING Materials 5 000 Kč

Štěpán

neinvestoval 22 500 Kč

 

Zdeněk

ING Materials 15 000 Kč

ČPI Zlatý 10 000 Kč

 ABN AMRO Utilities 12 500 Kč

Zdeňka

 neinvestovala 12 500 Kč

 

Komentář k investicím do pátého kola:

Ve pátém kole investují soutěžící do “alternativních” produktů – komodit, nemovitostních akcií apod. Rozdíly v taktice se dale prohlubují - “investoři” Radovan i Radek utrácí pravidelně a příliš nespekulují, ostatní sázejí spíše na spekulace. Zdeněk vsadil všechny uspořené prostředky v tomto kole a opustil tak svůj pesimistický scénář, naopak Štěpán i Zdeňka alternativám ke klasickým akciím v současné době moc nevěří, protože v tomto kole neinvestují vůbec

Po započtení výsledků čtvrtého kola i nových investic v pátém kole se tak dostáváme k aktuálnímu žebříčku:

1. Radek 98 429 Kč
2. Štěpán 98 239 Kč
3. Zdeňka 98 021 Kč
4. Radovan 97 911 Kč
5. Zdeněk 97 529 Kč

Pole soutěžících je tak stale značně vyrovnané, po minulém kole zdánlivě odpadající Zdeněk přidal do kroku a dotáhl celou skupinu. Do čela se dostal opět Radek, ale nemá nic jistého, neboť Štěpánovi chybí pouhých 190 korun k dotažení. Nejvíce volných prostředků má aktuálně na kontě pesimista Štěpán, na kterého by mohli sázet ti, kteří oživení trhů zatím nevěří. Naopak optimisté mohou tipovat vedoucího Radka nebo černého koně soutěže Zdeňka.

Žádný ze soutěžících se nedokázal zatím vrátit k původně investované částce 100 tisíc korun a všichni jsou ve ztrátě. Ta však s ohledem na chování trhů není nijak závratná.

Už na první pohled je tak stale vidět výhoda pravidelného či postupného investováni a rozkládání rizika v portfolio investic. Zatímco trhy ztráceji dvojciferné částky, náš nejlepší soutěžící ztrácí “pouhých” 1,57 procenta z původně investované částky.

10.4.2008 | Třetí kolo ve znamení dalších poklesů, do čela se dostal Radovan

Ani po třetím kole nejsou portfolia našich soutěžících v kladném výkonnostním pásmu. Není se ale vůbec čemu divit. Těžko se mezi 15. únorem a 15. březnem hledalo nějaké výnosné aktivum.

Trhy zmítané důsledky americké hypoteční krize propadly na svá další minima a tak soutěžící spíše lízali rány. Nad vodou je drží pouze konzervativní investice učiněné ve druhém kole, protože jak akciové fondy z prvního kola, tak i smíšené z kola třetího se dívají níž a níž.

Jak investovali ve čtvrtém kole: 

Radek

Templeton Emerging Markets 7 500 Kč

Pioneer Top Europ.Players 5 000 Kč

Radovan

Pioneer Top Europ.Players 5 000 Kč

Sporotrend 7 500 Kč

Štěpán

ČPI OPF Nových ekonomik 15 000 Kč

neinvestoval 10 000 Kč

Zdeněk

neinvestoval 25 000 Kč

 

Zdeňka

Sporotrend 12 500 Kč

Templeton Emerging Markets 12 500 Kč

Komentář k investicím do čtvrtého kola:

Ve čtvrtém kole investují soutěžící do dlouhodobějších produktů. Začínají se mezi nimi projevovat větší rozdíly v taktice. Zatímco Radovan a víceméně i Radek investují pravidelně a příliš nespekulují, Zdeněk sází stále na pesimistický scénář a již podruhé za sebou neinvestuje. Naproti tomu Zdeňka investuje v tomto kole plných 25 tisíc korun, neboť už zřejmě věří v zotavení akciových trhů.

Po započtení výsledků třetího kola i nových investic ve čtvrtém kole se tak dostáváme k aktuálnímu žebříčku:

1. Radovan 98 019 Kč
2. Štěpán 97 873 Kč
3. Zdeňka 97 776 Kč
4. Radek 97 480 Kč
5. Zdeněk 96 867 Kč

Pole soutěžících je tak stale značně vyrovnané a nelze zatím hledat jednoznačného favorita. Po dalším kole by mělo být jasněji, zda vyjde taktika optimistům či pesimistům a mohly by narůst jednotlivé rozdíly mezi nimi. Na čele je zatím Radovan, ale těsně sledován Štěpánem i Zdeňkou. Ovšem pokud vyjde taktika poslednímu Zdeňkovi, který si zatím prostředky spíše šetří a neinvestuje, můžeme se dočkat i obráceného pořadí.

Žádný ze soutěžících nedokázal udržet původně investovanou částku 100 tisíc korun a všichni jsou ve ztrátě. Při pohledu na to, co v prvních třech měsících prováděly akciové trhy, to není žádný div. Spíše je úspěchem, že většina soutěžících ztrácí méně jak tři procenta původní investice.

Už na první pohled je tak stale vidět výhoda pravidelného či postupného investováni a rozkládání rizika v portfolio investic. Zatímco trhy ztrácejí dvojciferné částky, náš nejlepší soutěžící ztrácí “pouhých” 1,98 procenta.

16.3.2008 | Druhé kolo zamíchalo pořadím

V posledním kole měli soutěžící za úkol vybírat mezi konzervativními fondy a tak byli se svými investicemi ušetřeni dalších výrazných poklesů. Těch se dočkali pouze s těmi, které učinili v “dynamickém” prvním kole. Vybrané konzervativní fondy totiž očekávání nezklamaly a za měsíc mezi 15.lednem a 15.únorem si nepatrně polepšily a trochu tak soutěžícím vylepšily jejich portfolia.

Jak investovali ve třetím kole:

Radek

IKS Balancovaný Dynamický 7 500 Kč

ČPI – OPF Živé planety 7 500 Kč

Radovan

AXA FPT 7 500 Kč

ING fond pen. trh 5 000 Kč

Štěpán

neinvestoval 12 500 Kč

 

Zdeněk

neinvestoval 12 500 Kč

 

Zdeňka

ČPI – OPF Živé planety 12 500 Kč

neinvestovala 12 500 Kč


Komentář k investicím do třetího kola:

Ve třetím kole investují soutěžící do střednědobých produktů. Jako největší hráči se tentokráte projevili Štěpán se Zdeňkem, kteří nevěří v nějaké výrazné zlepšení trhů mezi 15.únorem a 15.březnem a raději si celou možnou investici pro toto kolo ponechali v konzervativním Sporoinvestu. Zdeňka se rozhodla zainvestovat pouze prostředky pro toto kolo, stale má ještě rezervu 12 500 korun, kterou může investovat kdykoli. Radek s Radovanem jsou mezi našemi statečnými optimisty, neboť zainvestovali naplno a věří v růst trhů. Nejvíce důvěry pro toto kolo sklidil fond Živé planety z dílny ČP Investu.

Po započtení výsledků druhého kola i nových investic ve třetím kole se tak dostáváme k aktuálnímu žebříčku:

1. Radek 98 730 Kč
2. Radovan 98 714 Kč
3. Zdeňka

98 662 Kč

4. Štěpán 98 513 Kč
5. Zdeněk 98 443 Kč

Pole soutěžících je značně vyrovnané a nelze zatím hledat jednoznačného favorita. Na čele jsou sice Radek s Radovanem, kteří ovšem mají plně zainvestováno. Soutěžící v závěsu mají ponechány volné prostředky k investicím a mohou tak případně profitovat z jejich následného zainvestování.

Žádný ze soutěžících nedokázal udržet původně investovanou částku 100 tisíc korun a všichni jsou ve ztrátě. Při pohledu na to, co v lednu či únoru prováděly akciové trhy, to není žádný div. Spíše je úspěchem, že všichni ztrácejí méně jak dvě procenta původní investice.

Už na první pohled je tak vidět výhoda pravidelného či postupného investováni a rozkládání rizika v portfolio investic. Zatímco trhy ztráceji dvojciferné částky, náš nejlepší soutěžící ztrácí “pouhých” 1,27 procenta. 

15.2.2008 | První kolo bylo ve znamení poklesů akciových trhů

V prvním kole naší hry se pětici soutěžících příliš nevedlo. Jejich dlouhodobé investice k zabezpečení stáří se propadly do záporných hodnot. Situaci tak musel zachraňovat Sporoinvest, kde mají soutěžící většinu svých prostředků pro investice v dalších kolech.

Mezi produkty, které měli soutěžící k dispozici, si v období mezi 15. prosincem a 15. lednem vedl nejlépe fond PROSPERiTA OPF globální, který ztratil něco přes čtyři procenta. Naopak nejhůře dopadl fond ING Global High Dividend se ztrátou více než devítiprocentní.

Fond
Výkon měsíční
Pořadí
Prosperita
-4,05
1.
Pioneer EM
-5,46
2.
TOP STOCKS
-6,48
3.
ČPI OPF GZ
-7,72
4.
ING Global HD
-9,16
5.

Jak investovali ve druhém kole

Radek

Conseq Inv. Konzerv. 5 000 Kč

Konzerv. program 5 000 Kč

neinv. 2 500 Kč

Radovan

AXA FPT 7 500 Kč

ING fond pen.trhu 5 000 Kč

Štěpán

Conseq Inv. Konzerv. 12 500 Kč

 

Zdeněk

Pioneer Sporokonto 5 000 Kč

Conseq Inv. Konzerv. 5 000 Kč

neinv. 2 500 Kč

Zdeňka

neinv. 12 500 Kč

 

 

Komentář k investicím do druhého kola:

Ve druhém kole investují soutěžící do konzervativních produktů. Jako největší hráč se projevila Zdeňka, která se rozhodla i přes dvouprocentní sankci za neinvestování přesunout všechny možné prostředky do dalšího kola, kdy tedy bude moci investovat celých 25 tisíc korun. Také Radek a Zdeněk se rozhodli část prostředků přesunout do dalších kol. Na jednu kartu vsadil Štěpán, který všechny prostředky investoval do fondu peněžního trhu spravovaného společností Conseq. K přestupu ze ztrátových investic prvního kola se nerozhodl žádný soutěžící, zůstávají tedy všichni spíše optimističtí vůči dalšímu vývoji na akciových trzích.

Po započtení výsledků prvního kola i nových investic ve druhém kole se tak dostáváme k aktuálnímu žebříčku:

1. Štěpán 99 308 Kč
2. Zdeněk 99 276 Kč
3. Radek 99 253 Kč
4. Radovan 99 232 Kč
5. Zdeňka 98 974 Kč

Žádný ze soutěžících tak nedokázal udržet původně investovanou částku 100 tisíc korun a všichni jsou ve ztrátě. Při pohledu na to, co v prosinci a lednu prováděly akciové trhy, to není žádný div. Spíše je úspěchem, že až na výjimku paní Zdeňky ztrácejí ostatní méně jak jedno procento.

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

Naše akce

OK Index 
Hledáte predikce budoucích hodnot makroekonomických ukazatelů jako jsou HDP, nezaměstnanost, inflace, reálné mzdy, úroková sazba vyhlašovaná ČNB či kurzy měn

Zajímá Vás, jak se bude vyvíjet ekonomická situace? Hledáte co nejpřesnější predikce budoucích hodnot makroekonomických ukazatelů jako jsou HDP, nezaměstnanost, inflace, reálné mzdy, úroková sazba vyhlašovaná ČNB či kurzy měn?

Spolupracujte s námi! 
Lákají Vás burzovní spekulace? Sledujete dění kolem cenných papírů? Zajímáte se o problematiku investičního poradenství? Staňte se dělníkem Fondmarketu!

Lákají Vás burzovní spekulace? Sledujete dění kolem cenných papírů? Zajímáte se o problematiku investičního poradenství? Staňte se dělníkem Fondmarketu!

Pište pro Fondmarket! 
Fondmarket hledá aktivní autory, kteří podpoří svými články další rozvoj vašeho webu. Pisálkové a pisálkyně, vemte svá břitká pera do rukou a napište něco pro ostatní!

Fondmarket hledá aktivní autory, kteří podpoří svými články další rozvoj vašeho webu. Pisálkové a pisálkyně, vemte svá břitká pera do rukou a napište něco pro ostatní!