Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
V minulém díle Pěti statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem. Našemu Petrovi bude v boji proti finančním žralokům pomáhat v různých životních situacích novodobých Pět statečných. Po celý rok budeme jejich snahy sledovat, Petrovi mezitím uběhne celý produktivní věk a na Vánoce se s námi dostane až do důchodu.

Petr Hilar má opět v životě štěstí. Potká ženu svého srdce a ani se nenaděje, má po svatbě. Zařizování hnízdečka, to je pro novomanžele jedna z hlavních priorit v této době. Oba už mají nějaké menší úspory, ze kterých chtějí postupně ukrajovat na vybavení domácnosti. Hledají proto nějaké finanční produkty, kde by mohli krátkodobě uložit své úspory, pravidelně je vybírat bez strachu o pokles jejich hodnoty. Pomůže opět Pět statečných?

Jaké bude naše doporučení pro tento mladý pár?

V tomto případě doporučíme jednoznačně konzervativní produkty, jako nejvhodnější se jeví především fondy peněžního trhu, případně mix složený z fondů peněžního trhu a fondů dluhopisových. A pozor! Vybírat budeme pouze mezi korunovými fondy. Mladí manželé nemohou čekat nadprůměrný výnos, ale prioritou zůstává minimalizace rizika případných ztrát.

Petr souhlasil a pak požádal Pět statečných o vysvětlení a následně vypracování nabídky pro jednorázové uložení svých úspor.

Fondy peněžního trhu

Fondy peněžního trhu investují do vysoce bezpečných dluhopisů (do splatnosti 1 roku), do pokladničních poukázek nebo peníze ukládají na termínované účty (fond může dosáhnout vyššího úroku než drobný investor). Fond je určen pro velmi konzervativní investory, kteří preferují jistotu před výnosem. Fond má velmi nízkou volatilitu a jeho hodnota po 1 roce prakticky neklesne pod svou původní úroveň. Výnos se odvíjí od úrokových sazeb, rostou-li úrokové sazby, pak roste i výnos peněžních fondů. Průměrný výnos se pohybuje 2-4% p.a. Investiční horizont je u tohoto typu fondu roku a to zejména z důvodu 6 měsíčního daňového testu, kdy po 6 měsících držení cenných papírů neplatíte žádné daně.

Dluhopisové fondy

Dluhopisové fondy vkládají prostředky především do dluhopisů. Z hlediska doby trvání investice jsou vhodné pro uložení na 2-3 roky. Tento typ fondu je vhodný pro konzervativnější klienty s obezřetným přístupem k riziku. Fondy investují do státních, komunálních a firemních dluhopisů. I mezi dluhopisovými fondy můžeme nalézt značné rozdíly ve vztahu výnos-riziko. Nejbezpečnějšími dluhopisovými fondy jsou ty, které nakupují státní obligace a nejméně bezpečné, ale zároveň s největším potenciálním výnosem jsou fondy nakupující tzv. high yields, to znamená, že nakupují dluhopisy od emitentů s nízkým kreditním ohodnocením (např. začínající podniky nebo vyhaslé hvězdy). Výnos u dluhopisových fondů se pohybuje mezi 4-6% p.a. a je uváděn k investičnímu horizontu. (2-3 roky). Poplatky u těchto fondů jsou nižší než u akciových fondů.

Pro praktickou realizaci jsme opět připravili vzorek šesti konkrétních produktů, které by měly Petrovi pomoci v rozhodování a které jsou pro jeho investiční cíl vhodné. Možností je ale samozřejmě daleko vice. Pro “Pět statečných” je tato šestice produktů výchozí pro druhou etapu jejich soutěžení.

Nabídnuté produkty

Mezi produkty najdeme tentokráte čtyři podílové fondy, jeden fond fondů a jeden investiční program složený ze dvou fondů.

ISČS Opatrný Mix FF - jedná se o fond fondů složený z konzervativních fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů.

Conseq Invest Konzervativní - jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

Pioneer – Sporokonto – jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

ING český fond peněžního trhu – jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

AXA CZK Konto – jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

ČPI – Konzervativní program – mix fondu peněžního trhu (50 %) a fondu korporátních dluhopisů (50 %) z dílny ČP Investu.

Článek byl publikován i v magazínu Osobní finance, viz. http://www.fondmarket.cz/napsali-o-nas/

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

Naše akce

OK Index 
Hledáte predikce budoucích hodnot makroekonomických ukazatelů jako jsou HDP, nezaměstnanost, inflace, reálné mzdy, úroková sazba vyhlašovaná ČNB či kurzy měn

Zajímá Vás, jak se bude vyvíjet ekonomická situace? Hledáte co nejpřesnější predikce budoucích hodnot makroekonomických ukazatelů jako jsou HDP, nezaměstnanost, inflace, reálné mzdy, úroková sazba vyhlašovaná ČNB či kurzy měn?

Spolupracujte s námi! 
Lákají Vás burzovní spekulace? Sledujete dění kolem cenných papírů? Zajímáte se o problematiku investičního poradenství? Staňte se dělníkem Fondmarketu!

Lákají Vás burzovní spekulace? Sledujete dění kolem cenných papírů? Zajímáte se o problematiku investičního poradenství? Staňte se dělníkem Fondmarketu!

Pište pro Fondmarket! 
Fondmarket hledá aktivní autory, kteří podpoří svými články další rozvoj vašeho webu. Pisálkové a pisálkyně, vemte svá břitká pera do rukou a napište něco pro ostatní!

Fondmarket hledá aktivní autory, kteří podpoří svými články další rozvoj vašeho webu. Pisálkové a pisálkyně, vemte svá břitká pera do rukou a napište něco pro ostatní!