Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
V dnešních Názorech profesionálů se dozvíte, že manažeři fondů si nejsou jisti koncem hypotéční krize. Dále zjistíte, že průměrný portfoliomanažer přečte za svůj pracovní den zhruba 28 informačních článků. Pokud se do článku začtete, tak vám odkryje, který stát dříve splní podmínky pro přijetí do Evropské unie nebo jestli si dotazovaní profesionálové přejí olympijské hry v Praze. Pojďte tedy společně zjistit, co si myslí ti, kteří rozhodují o našich investicích.

Manažeři v Česku olympijské hry nechtějí a neshodli se, kdy bude konec hypoteční krize.

V rubrice, kterou připravujeme společně s Osobními financemi, chceme dát větší prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se jich budeme ptát na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování, budeme chtít znát jejich názory na české investory a v té odlehčené části ankety nahlédneme i do jejich soukromí.

Každý měsíc zveřejňujeme čtyři výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

Poslední průzkum mezi manažery fondů proběhl v polovině června a my nyní přinášíme poslední várku odpovědí na anketní otázky.

Hypoteční krize otřásla světem už před více než rokem a stále trápí světové kapitálové trhy. Mnoho investorů se ptá, zda již máme to nejhorší za sebou nebo je lépe s investicí do akciových titulů ještě vyčkat, protože krize ještě neřekla poslední slovo. Poradí nám čeští manažeři fondů?

Zajímalo nás proto, zda jsou problémy finančního sektoru u konce a trhy se začnou zotavovat.

Manažeři českých fondů se rozdělili na dva téměř rovnocenné tábory v názoru, zda je krize již překonána. O něco menší část z nich se domnívá, že krize je teprve na počátku a finanční sektor bude strádat i několik let. Nevýrazná většina si naopak myslí, že krize již svého vrcholu dosáhla. Takže babo raď, investovat teď nebo budou ceny ještě nižší

 Jsou problémy finančního sektoru u konce a začnou se trhy zotavovati?

Druhou otázkou jsme se podívali na manažerské stoly a do manažerských počítačů. Kde hledají manažeři fondů odborné vědomosti? Kolik toho musí asi přečíst, aby se mohli fundovaně rozhodnout? Ano, chtěli jsme tentokráte vědět, co se za úspěšným vedením fondu skrývá dřiny, tedy kolik informačních článků a analýz pročte portfoliomanažer v běžný pracovní den?

Z odpovědí vyplynulo, že většina manažerů si za den prostuduje mezi 15 až 40 odbornými studiemi či analýzami. Ti nejpilnější čtenáři se pak dostanou až ke stovce článků denně, naopak některým z nich stačí projít méně jak 15 odborných materiálů.

Kolik informačních článků a analýz pročte portfoliomanažer v běžný pracovní den?Třetím dotazem jsme zacílili na rozšiřování Evropské unie. Pro naše dotázané jsme připravili jednoduché zadání, určit, která země splní jako další vstupní kriteria našeho evropského společenství. Rozptyl v odpovědích byl tentokráte minimální, manažeři se shodli na dvou zemích, přičemž Chorvatsko je v souboji s Tureckem mírným favoritem (podobně tomu ale bylo ostatně i na fotbalovém Euru a konečný výsledek byl překvapivý).

Která země splní dříve vstupní kritéria EU

 

V našem průzkumu nemůžeme opomenout tak populární sektor kolektivního investování, jakým je společnost zajištěných fondů. Jak se k nim staví ti, kteří spravují klasickém fondy? Opovrhují jimi nebo v nich vidí užitečný doplněk? Čtvrtou otázkou jsme se proto zeptali, co soudí o zajištěných fondech odborníci z nejpovolanějších.

Výsledky průzkumu ukázaly, že manažeři našich fondů jsou k těmto konstrukcím hodně shovívaví. Jen zhruba pětina z nich by zajištěné fondy nedoporučila nikomu, ostatní nevylučují význam tohoto typu fondů pro určité cílové skupiny, zejména pro začátečníky.

Co soudí portfoliomanažeři o zajištěných fondech?

Poslední „bonusová“ otázka směřovala k možné kandidatuře Prahy na pořádání olympijských her. Připomeňme si, že manažeři na ni odpovídali již v červnu, neovlivněni velkolepostí pekingské olympiády. Měla by se Česká republika ucházet o olympijské hry?

Výsledky mezi finančníky žijícími převážně v Praze a okolí jsou hodně jednoznačné – drtivá většina z nich se ke kandidatuře staví negativně.

Měla by se Česká republika ucházet o olympijské hry?

Do ankety přispěli portfolio manažeři následujících společností: Conseq Invest Management, ČP Invest, ING Investment Management, Pioneer Investments, PROSPERiTA investiční společnost, Raiffeisenbank (pro fondy WIOF), Investiční společnost České spořitelny, Atlantik Asset Management.

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Marek  Janšta

Marek Janšta

Duchovní otec portálu. Kromě portálů Fondmarket.cz a iFondy.cz vede v časopise Osobní finance pravidelnou rubriku o podílových fondech a přednáší předmět Osobní finance na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Je propagátorem projektu Čisté investice zaměřeného na transparentní investice bez účasti zbytečných doprovodných produktů (zejména pojišťoven).

Můžete se na něj obracet s dotazy týkající se nápadů obchodní spolupráce s a oběma portály. Rád přivítá do našich řad nové autory článků i investiční poradce s podobnou vizí.


Další články autora

Fondy měly loni bohatého Ježíška, kocovina zatím nehrozí
Prosincové růsty akciových trhů daly zapomenout na listopadové zaváhání, rostly akcie, ropa i zlato. Po téměř roce se blýskla i pražská burza, která si za jediný měsíc připsala více jak deset procent. O více jak šest procent poskočily na konci roku i americké akcie, jen nepatrně v závěsu následovány západoevropskými. Další nárůst o více jak deset procent si připsala
Češi o své důchody na burze hrát nechtějí
Studie finanční gramotnosti, kterou si nechalo připravit ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB od společnosti STEM/MARK na podzim právě skončeného roku, a která vyvolala takové zděšení ministra Kalouska,
Manažeři akciových fondů jsou stále na optimistické vlně
Listopadové události na světových finančních trzích poznamenaly i vývoj kurzů podílových fondů. Zatímco v předchozích měsících se fondy těšily z růstu především díky hospodářským výsledkům jednotlivých firem v portfoliích, v tom posledním trpěly naopak zejména díky obavám o další vývoj „dluhové kauzy“ v Evropě a pomohly si pouze některé díky měnovému vývoji. Kromě akcií se tentokráte nedařilo ani jednotné ev
Fondům zatím podzim svědčí, utěšeně rostly i v říjnu
Zatímco měsíc září rozevřel nůžky mezi rostoucím světem a klesajícím Českem, v říjnu bylo už „vše v pořádku“. Kromě Japonska rostly všechny hlavní akciové indexy, vyznamenalo se především