Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Dnes se dozvíte, že manažeři českých fondů nepředpokládají žádnou velkou zlatou horečku, nebo že se česká koruna opět vrátí nad 25 korun za euro. Také zjistíte, který typ fondu by čeští portfoliomanažeři chtěli nejraději spravovat. Jako perličku vám přinášíme seznam školních předmětů, které ti, jenž obhospodařují miliony, ve škole měli a neměli v lásce.

Manažeři ve škole milovali matematiku a nejraději by spravovali svůj hedge fond.

V rubrice, kterou připravujeme společně s Osobními financemi, chceme dát větší prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se jich budeme ptát na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování, budeme chtít znát jejich názory na české investory a v té odlehčené části ankety nahlédneme i do jejich soukromí.

Každý měsíc zveřejňujeme čtyři výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

Poslední průzkum mezi manažery fondů proběhl v polovině června a my nyní přinášíme druhou várku odpovědí na anketní otázky. Při velice kolísavém a nejistém vývoji na akciových trzích hledají vždy investoři jiné, výnosnější alternativy. Obrací se proto i ke komoditám. Řešením pro investici může být třeba zlato. Zajímalo nás proto, jak se bude ve druhé polovině letošního roku vyvíjet cena zlata, tedy zda se na něm za současné situace dá vydělat.

Manažeři českých fondů nepředpokládají žádnou velkou zlatou horečku. V nadpoloviční většině se domnívají, že cena zlata se dlouhodobě vrátí pod 900 amerických dolarů za trojskou unci a jen nepatrné procento věří ve zlatou rally, tedy v cenu nad 1000 amerických dolarů.

 

Jak se bude ve druhé polovině letošního roku vyvíjet cena zlata?

 

Druhou otázkou jsme se opět podívali na tradiční měnové téma. Kolik českých korun dostaneme po prázdninách za jedno euro? Bude pokračovat posilování naší měny vůči euru? Hranice 25 CZK/EUR padla. Vrátí se koruna opět nad tuto hranici? A jak to vidí profesionální portfoliomanažeři, kteří se starají o naše většinou korunové úložky a tak musí s těmito pohyby opravdu významně počítat? Dvě třetiny z nich se domnívají, že se koruna vrátí nad hranici 25 Kč/EUR. Jen třetina se domnívá, že i v září se bude koruna pohybovat pod touto hranicí. Chystáte-li se proto v září třeba na některý z řeckých ostrovů, dlouho s výměnou peněz neotálejte.

 

Kolik českých korun dostaneme po prázdninách za jedno euro?  

Osobní profesní přání našich dotázaných je další zajímavé téma, které jsme připravili v dotazníku. Ano, chtěli jsme vědět, jaký typ fondu by si manažeři vybrali ke správě, kdyby si mohli vybrat cokoli. A jaká přání nám manažeři prozradili? Graf je dostatečně výmluvný, plných sedmdesát procent dotázaných by chtělo mít pod správou nějaký hedge fond, jen menšina by upřednostnila dluhopisový či akciový fond. I to je možná jedna z odpovědí na otázku, kterým typům fondů bude patřit budoucnost.

 

Jaký typ fondu by si manažeři vybrali ke správě, kdyby si mohli vybrat cokoli?  

Čtvrtou otázkou jsme s blížícím se začátkem školníku roku s manažery trochu zavzpomínali. Jaký z předmětů ve škole milovali a naopak, který by z osnov nejraději vyškrtli? Jelikož manažeři fondů nejsou typickými představiteli české populace, nepřekvapilo, že tělocvik zůstal až na druhém místě za jasně vítěznou matematikou. Tu si jako nejoblíbenější školní předmět zvolila skoro polovina respondentů.

 

Jaký předmět měli čeští manažeři ve škole rádi?  

Naopak mezi „zbytečné“ předměty navrhovali manažeři „kdeco“, což asi nejlépe vystihuje odpověď „kromě matematiky a tělocviku“ občas všechno. Objevil se tak český i ruský jazyk, občanská nauka a ti „manuálně zruční“ si vzpomněli i na pracovní vyučování v dílnách.

 

Jaký předmět neměli čeští manažeři ve škole rádi?  

Do ankety přispěli portfolio manažeři následujících společností: Conseq Invest Management, ČP Invest, ING Investment Management, Pioneer Investments, PROSPERiTA investiční společnost, Raiffeisenbank (pro fondy WIOF), Investiční společnost České spořitelny, Atlantik Asset Management.

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Marek  Janšta

Marek Janšta

Duchovní otec portálu. Kromě portálů Fondmarket.cz a iFondy.cz vede v časopise Osobní finance pravidelnou rubriku o podílových fondech a přednáší předmět Osobní finance na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Je propagátorem projektu Čisté investice zaměřeného na transparentní investice bez účasti zbytečných doprovodných produktů (zejména pojišťoven).

Můžete se na něj obracet s dotazy týkající se nápadů obchodní spolupráce s a oběma portály. Rád přivítá do našich řad nové autory článků i investiční poradce s podobnou vizí.


Další články autora

Fondy měly loni bohatého Ježíška, kocovina zatím nehrozí
Prosincové růsty akciových trhů daly zapomenout na listopadové zaváhání, rostly akcie, ropa i zlato. Po téměř roce se blýskla i pražská burza, která si za jediný měsíc připsala více jak deset procent. O více jak šest procent poskočily na konci roku i americké akcie, jen nepatrně v závěsu následovány západoevropskými. Další nárůst o více jak deset procent si připsala
Češi o své důchody na burze hrát nechtějí
Studie finanční gramotnosti, kterou si nechalo připravit ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB od společnosti STEM/MARK na podzim právě skončeného roku, a která vyvolala takové zděšení ministra Kalouska,
Manažeři akciových fondů jsou stále na optimistické vlně
Listopadové události na světových finančních trzích poznamenaly i vývoj kurzů podílových fondů. Zatímco v předchozích měsících se fondy těšily z růstu především díky hospodářským výsledkům jednotlivých firem v portfoliích, v tom posledním trpěly naopak zejména díky obavám o další vývoj „dluhové kauzy“ v Evropě a pomohly si pouze některé díky měnovému vývoji. Kromě akcií se tentokráte nedařilo ani jednotné ev
Fondům zatím podzim svědčí, utěšeně rostly i v říjnu
Zatímco měsíc září rozevřel nůžky mezi rostoucím světem a klesajícím Českem, v říjnu bylo už „vše v pořádku“. Kromě Japonska rostly všechny hlavní akciové indexy, vyznamenalo se především