Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Opět jsme se ptali českých manažerů podílových fondů, a co jsme se dozvěděli? Tak například že průměrný slovenský zaměstnanec si přijetím Eura nikterak nepolepší nebo že manažeři neplánují investovat do nemovitostní v USA. Ani odpovědi na vývoj ceny ropy nebyly překvapivé, posuďte sami. Samozřejmě nás i zajímalo něco z oblasti mimofinanční, lidské. A jak si s touto otázkou poradili naši respondenti, se dovíte dále v článku.

V rubrice, kterou připravujeme společně s Osobními financemi, chceme dát větší prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se jich budeme ptát na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování, budeme chtít znát jejich názory na české investory a v té odlehčené části ankety nahlédneme i do jejich soukromí.

Každý měsíc zveřejňujeme čtyři výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

Poslední průzkum mezi manažery fondů proběhl v polovině června a my nyní přinášíme první odpovědi na anketní otázky. Hned ta první se týkala našich nejbližších sousedů. Většina ze čtenářů jistě ví, že Slováci budou již za necelý půlrok platit eurem. Zajímalo nás proto, jak pocítí průměrný zaměstnaný Slovák zavedení eura od 1.1.2009.

A jak cesta do hlubin Slovákovy duše dopadla? Manažeři českých fondů jsou k vývoji na Slovensku poměrně optimističtí. Téměř polovina z nich se domnívá, že průměrný Slovák žádnou výraznou změnu nepocítí, více jak pětina si navíc myslí, že se budou mít zavedením eura o něco lépe. Nejlépe dle našeho názoru celou budoucnost Slovenska vystihuje výrok: „Budou se mít přibližně stejně, dokonce o něco lépe, ale budou nadávat, že se mají hůř.“

Graf 1

 

Druhou otázkou jsme chtěli přiblížit více nemovitostní trh v USA. Hypoteční krize srazila ceny nemovitostí a nás tak zajímalo, zda za této situace uvažuje některý z manazerů o investici v podobě koupě nemovitosti v USA? Jak můžete z následujícího koláčového grafu vidět, nikdo z českých manažerů fondů se zatím nechystá následovat Stanislava Grosse. Ať už pro špatnou dostupnost autem:-) nebo z jiných důvodů. Nicméně někteří z manažerů považují takovouto koupi v dnešní době za výhodnou investici.

Graf 2


Ropa je téma, které hýbe světem. V létě to pocítí jistě i sváteční motoristé, když se zastaví u pumpy napojit své žíznivé miláčky. Mají pro ně manažeři lepší zprávy? Klesne cena ropy nebo bude nadále šplhat do dříve nepředstavitelných výšin? Třetí otázkou se proto ptáme, jak se bude pohybovat cena barelu ropy ve druhé polovině roku 2008? Jak ze statistiky odpovědí vyplývá, většina manažerů se nedomnívá, že cena ropy v dohledné době klesne pod 100 dolarů za barel. Příznivějším se pak jeví fakt, že tato většina ani neočekává nějaké další razantní zvyšování ceny a kloní se k názoru, že ve druhé polovině roku se cena bude pohybovat v koridoru 135 až 170 dolarů.

Graf 3

Čtvrtou otázkou jsme opět nahlédli pod pokličku ekonomiky USA. Je známo, že zvyšování či snižování úrokových sazeb v největší ekonomice světa má obrovský vliv na kapitálové trhy celé planety a tak nás zajímalo, jak se do konce roku změní úrokové sazby v USA. Výsledek průzkumu by makroekonomy dle našeho názoru příliš nepřekvapil. Většina z dotázaných se domnívá, že úrokové sazby v USA se do konce roku změní jen kosmeticky, a to spíše směrem výše. Pouze nepatrné procento oslovených věří ve výrazný růst úrokových sazeb.

Graf 4

Pátá odlehčená otázka nemohla mít jiné téma než nadcházející olympijské hry v Číně. Zajímalo nás a jistě i vás, kdo bude novodobým Zátopkem, Čáslavskou, Pollertem nebo Železným. Ano, zeptali jsme se našich respondentů na počet olympijských vítězů, kteří budou v Číně nosit český dres. Manažeři nejsou příliš ve svých prognózách optimističtí a tak nás může těšit, že jsou odborníky na úplně jiné predikce. Plná třetina z nich se totiž domnívá, že se z Číny vrátí naše výprava bez zlaté olympijské medaile. Více jak polovina pak věří v alespoň jednu zlatou. O tom, že by se do republiky mělo vrátit více jak pět olympijských vítězů, neuvažuje žádný respondent.

Graf 5

 

Do ankety přispěli portfolio manažeři následujících společností: Conseq Invest Management, ČP Invest, ING Investment Management, Pioneer Investments, PROSPERiTA investiční společnost, Raiffeisenbank (pro fondy WIOF), Investiční společnost České spořitelny, Atlantik Asset Management.

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Marek  Janšta

Marek Janšta

Duchovní otec portálu. Kromě portálů Fondmarket.cz a iFondy.cz vede v časopise Osobní finance pravidelnou rubriku o podílových fondech a přednáší předmět Osobní finance na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Je propagátorem projektu Čisté investice zaměřeného na transparentní investice bez účasti zbytečných doprovodných produktů (zejména pojišťoven).

Můžete se na něj obracet s dotazy týkající se nápadů obchodní spolupráce s a oběma portály. Rád přivítá do našich řad nové autory článků i investiční poradce s podobnou vizí.


Další články autora

Fondy měly loni bohatého Ježíška, kocovina zatím nehrozí
Prosincové růsty akciových trhů daly zapomenout na listopadové zaváhání, rostly akcie, ropa i zlato. Po téměř roce se blýskla i pražská burza, která si za jediný měsíc připsala více jak deset procent. O více jak šest procent poskočily na konci roku i americké akcie, jen nepatrně v závěsu následovány západoevropskými. Další nárůst o více jak deset procent si připsala
Češi o své důchody na burze hrát nechtějí
Studie finanční gramotnosti, kterou si nechalo připravit ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB od společnosti STEM/MARK na podzim právě skončeného roku, a která vyvolala takové zděšení ministra Kalouska,
Manažeři akciových fondů jsou stále na optimistické vlně
Listopadové události na světových finančních trzích poznamenaly i vývoj kurzů podílových fondů. Zatímco v předchozích měsících se fondy těšily z růstu především díky hospodářským výsledkům jednotlivých firem v portfoliích, v tom posledním trpěly naopak zejména díky obavám o další vývoj „dluhové kauzy“ v Evropě a pomohly si pouze některé díky měnovému vývoji. Kromě akcií se tentokráte nedařilo ani jednotné ev
Fondům zatím podzim svědčí, utěšeně rostly i v říjnu
Zatímco měsíc září rozevřel nůžky mezi rostoucím světem a klesajícím Českem, v říjnu bylo už „vše v pořádku“. Kromě Japonska rostly všechny hlavní akciové indexy, vyznamenalo se především