Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Akcie Erste Bank jsou pro manažery fondů favoritem pražské burzy

V rubrice, kterou připravujeme společně s Osobními financemi, chceme dát větší prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se jich budeme ptát na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování, budeme chtít znát jejich názory na české investory a v té odlehčené části ankety nahlédneme i do jejich soukromí.

Každý měsíc zveřejňujeme čtyři výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

Poslední čtyři odpovědi na sadu otázek, která byla pro české portfoliomanažery v rámci průzkumu na konci března 2008 připravena, přinášíme nyní. Hned ta první se týkala českých akcií. Zajímalo nás, do jaké české akcie by vložili peníze, když by měli spekulovat na nejvyšší výnos do konce roku 2008.

Graf 1

Koncem března byly akcie Erste Bank opravdu hodně podhodnocené a tak ani moc nepřekvapilo, že téměř polovina z manažerů by si koupila do svého portfolia právě tyto cenné papíry. A dubnový vývoj jim dal jednoznačně za pravdu. Dalšími favority pak jsou akcie ECM či Pegasu, ovšem u nich už ta volba není až tak jednoznačná jako v případě rakouské banky.

Druhou otázkou jsme chtěli modifikovat předpovědi naších respondentů z konce minulého roku ohledně výše inflace v České republice v roce 2008. V tomto prvním průzkumu se polovina dotázaných klonila k názoru, že inflace bude někde mezi pěti až sedmi procenty a ti zbylí předpokládali nepatrně nižší číslo. V březnu už se počet manažerů přesvědčených o tom,že inflace bude někde v koridoru 5 až 7 procent, překlopil přes nadpoloviční většinu na úctyhodných 70 procent. Zároveň se ale nenašel nikdo, kdo by předpokládal vyšší inflaci.

 

Graf 2

 

Blíží se prázdniny a tak jsou další dvě otázky tentokrát poněkud odlehčenější. Třetí otázkou se vracíme k soukromí českých manažerů fondů. Zajímalo nás, jestli plánují své letní dovolené, kam se chystají vyrazit a zda využívají služeb cestovních kanceláří. Souboj moře versus hory zůstal pro tentokrát nerozhodný, před pobytovým zájezdem preferují dotázaní spíše poznávací typ dovolené.

Graf 3

Poslední otázkou jsme nemohli vynechat evropský fotbalový šampionát. Minule jsme zjistili, jak manažeři věří českému národnímu mužstvu, dnes jsme se dotázali, kdo se stane evropským šampionem, když na něj nepasují český tým. Podobně jako v tipování nejvýnosnějších akciových trhů, ani tentokráte se respondenti neshodli. Celkem sedm zemí se objevilo v odpovědích, někteří raději vůbec netipovali a tak pouze Německo vyšlo jako mírný favorit na titul. Uvidíme.

 

Graf 4 

Do ankety přispěli portfolio manažeři následujících společností: Conseq Invest Management, ČP Invest, ING Investment Management, Pioneer Investments, PROSPERiTA investiční společnost, Raiffeisenbank (pro fondy WIOF), Investiční společnost České spořitelny.

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Marek  Janšta

Marek Janšta

Duchovní otec portálu. Kromě portálů Fondmarket.cz a iFondy.cz vede v časopise Osobní finance pravidelnou rubriku o podílových fondech a přednáší předmět Osobní finance na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Je propagátorem projektu Čisté investice zaměřeného na transparentní investice bez účasti zbytečných doprovodných produktů (zejména pojišťoven).

Můžete se na něj obracet s dotazy týkající se nápadů obchodní spolupráce s a oběma portály. Rád přivítá do našich řad nové autory článků i investiční poradce s podobnou vizí.


Další články autora

Fondy měly loni bohatého Ježíška, kocovina zatím nehrozí
Prosincové růsty akciových trhů daly zapomenout na listopadové zaváhání, rostly akcie, ropa i zlato. Po téměř roce se blýskla i pražská burza, která si za jediný měsíc připsala více jak deset procent. O více jak šest procent poskočily na konci roku i americké akcie, jen nepatrně v závěsu následovány západoevropskými. Další nárůst o více jak deset procent si připsala
Češi o své důchody na burze hrát nechtějí
Studie finanční gramotnosti, kterou si nechalo připravit ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB od společnosti STEM/MARK na podzim právě skončeného roku, a která vyvolala takové zděšení ministra Kalouska,
Manažeři akciových fondů jsou stále na optimistické vlně
Listopadové události na světových finančních trzích poznamenaly i vývoj kurzů podílových fondů. Zatímco v předchozích měsících se fondy těšily z růstu především díky hospodářským výsledkům jednotlivých firem v portfoliích, v tom posledním trpěly naopak zejména díky obavám o další vývoj „dluhové kauzy“ v Evropě a pomohly si pouze některé díky měnovému vývoji. Kromě akcií se tentokráte nedařilo ani jednotné ev
Fondům zatím podzim svědčí, utěšeně rostly i v říjnu
Zatímco měsíc září rozevřel nůžky mezi rostoucím světem a klesajícím Českem, v říjnu bylo už „vše v pořádku“. Kromě Japonska rostly všechny hlavní akciové indexy, vyznamenalo se především