Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Optimističtí manažeři: Silný růst českých akcií a na Euru minimálně čtvrtfinále

V rubrice, kterou připravujeme společně s Osobními financemi, chceme dát větší prostor českým manažerům podílových fondů. V pravidelných průzkumech se jich budeme ptát na nejrůznější okolnosti ovlivňující investování, budeme chtít znát jejich názory na české investory a v té odlehčené části ankety nahlédneme i do jejich soukromí.

Každý měsíc zveřejňujeme čtyři výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

Další z řady otázek, která byla pro české portfoliomanažery v rámci průzkumu na konci března 2008 připravena, se týkala samozřejmě i české ekonomiky, a to přímo jejího srdce, tedy akciového trhu. Zajímalo nás proto, jaký vývoj předpokládají manažeři českých fondů na pražské burze do konce roku 2008.

Do souboje s těžkou otázkou se pustila hned desítka z nich. A plná polovina vidí zbytek roku velmi optimisticky. Očekává tak silný růst o více jak deset procent. Ojedinělý nebyl ani názor, že se kapitálový trh s korekcí během roku úplně vypořádá a zakončí rok 2008 na úrovni roku 2007.

Jaký vývoj předpokládají manažeři českých fondů na pražské burze do konce roku 2008

Druhou otázkou jsme chtěli ukojit zvědavost hledačů „zaručených tipů“ a poprosili naše respondenty o tipy na zářivé akciové hvězdy roku 2008. Někdo neprozradil, někdo nebyl úplně konkrétní a tak výsledkem jsou spíše širší segmenty trhů, kterým je třeba věnovat pozornost. Manažeři tak doporučují od evropských bank jak z rozvinutých zemí, tak emerging markets (Royal Bank of Scotland, Sekerbank, Sberbank, Bank of Cyprus) přes americký sektor polovodičů, restaurací či retailu až o obor umělých hnojiv. Díky svému zaměření tipovali zejména manažeři akciových fondů tituly ze střední a východní Evropy.

Třetí otázkou se vracíme k české měně. Zajímalo nás, kdy přijme Česká republika jednotnou evropskou měnu – euro. Nabídli jsme několik variant – do roku 2010, 2010 až 2012 nebo ještě později. V odpovědích na tuto otázku ale panovala naprostá shoda, nikdo se „nenechal nachytat“. Ano, i všichni oslovení manažeři počítají s tím, že euro nepřijmeme dříve jak v roce 2012. Budeme mít tedy dost času vstřebat i zkušenosti podobné ekonomiky jako je ta naše, tedy slovenské.

Poslední otázkou jsme manažerům připomněli, že se kvapem blíží červen a Evropa bude v tu dobu jistojistě žít nejen akciemi, ale i fotbalem. Jak ovládají naši portfoliomanažeři fotbalovou teorii, jak věří našemu týmu na nadcházejícím evropském šampionátu? Kde skončí cesta českého týmu?

Ani jeden sice nevěří zisku titulu, ale většina předpokládá postup do čtvrtfinále či dokonce semifinále. Takže můžeme dnešní přehled ukončit přesně tak, jako jsme jej zahájili – mírným optimismem v mezích zákona.

Do ankety přispěli portfolio manažeři následujících společností: Conseq Invest Management, ČP Invest, ING Investment Management, Pioneer Investments, PROSPERiTA investiční společnost, Raiffeisenbank (pro fondy WIOF), Investiční společnost České spořitelny.

Článek byl publikován i v magazínu Osobní finance, viz. http://www.fondmarket.cz/napsali-o-nas/

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Marek  Janšta

Marek Janšta

Duchovní otec portálu. Kromě portálů Fondmarket.cz a iFondy.cz vede v časopise Osobní finance pravidelnou rubriku o podílových fondech a přednáší předmět Osobní finance na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Je propagátorem projektu Čisté investice zaměřeného na transparentní investice bez účasti zbytečných doprovodných produktů (zejména pojišťoven).

Můžete se na něj obracet s dotazy týkající se nápadů obchodní spolupráce s a oběma portály. Rád přivítá do našich řad nové autory článků i investiční poradce s podobnou vizí.


Další články autora

Fondy měly loni bohatého Ježíška, kocovina zatím nehrozí
Prosincové růsty akciových trhů daly zapomenout na listopadové zaváhání, rostly akcie, ropa i zlato. Po téměř roce se blýskla i pražská burza, která si za jediný měsíc připsala více jak deset procent. O více jak šest procent poskočily na konci roku i americké akcie, jen nepatrně v závěsu následovány západoevropskými. Další nárůst o více jak deset procent si připsala
Češi o své důchody na burze hrát nechtějí
Studie finanční gramotnosti, kterou si nechalo připravit ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB od společnosti STEM/MARK na podzim právě skončeného roku, a která vyvolala takové zděšení ministra Kalouska,
Manažeři akciových fondů jsou stále na optimistické vlně
Listopadové události na světových finančních trzích poznamenaly i vývoj kurzů podílových fondů. Zatímco v předchozích měsících se fondy těšily z růstu především díky hospodářským výsledkům jednotlivých firem v portfoliích, v tom posledním trpěly naopak zejména díky obavám o další vývoj „dluhové kauzy“ v Evropě a pomohly si pouze některé díky měnovému vývoji. Kromě akcií se tentokráte nedařilo ani jednotné ev
Fondům zatím podzim svědčí, utěšeně rostly i v říjnu
Zatímco měsíc září rozevřel nůžky mezi rostoucím světem a klesajícím Českem, v říjnu bylo už „vše v pořádku“. Kromě Japonska rostly všechny hlavní akciové indexy, vyznamenalo se především