Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Manažeři se neshodli na vývoji v sektoru financí a energetiky a Silvestr stráví doma. Podívejte se s námi co si myslí manažeři fondů.

Každý měsíc zveřejňujeme výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

Poslední průzkum mezi manažery fondů proběhl v polovině v září v době eskalující finanční krize a tak je určitě zajímavé podívat se na jejich odpovědi s odstupem času a porovnat si je s probíhající realitou. Jak je vidět, ve finančním světě se za pár týdnů odehrálo tolik věcí, že nám i některé položené otázky s časovým odstupem mohou připadat spíše naivní a bezpředmětné.

Pražskou burzu stále opouštějí investoři. Málokdo či spíše nikdo  si dnes troufne získávat peníze pro své projekty na burze. Ale pokud zůstanou kohoutky bank dále zamrzlé, co kdyby jen přece…

Zajímalo nás , jak manažeři vidí pro příští rok umisťování nových akciových emisí na pražské burze. Kolik IPO od roku 2009 očekávají?

Téměř tři čtvrtiny dotázaných (73 procent) se domnívá, že se  na pražské burze dočkáme maximálně jednoho nového titulu. Naopak pouze necelá desetina manažerů je optimistických a předpokládá, že by pražskou burzu mohlo obohatit tři až pět titulů.

Jak manažeři vidí pro příští rok umisťování nových akciových emisí na pražské burze. Kolik IPO od roku 2009 očekávají?

Druhou otázkou jsme manažerům připomněli ekonomické důsledky finanční krize a zeptali se jich, zda některé země EU skončí v recesi již koncem roku 2008. Podotýkáme, že jsme se ptali v průběhu září, kdy ještě nebyly k dispozici potřebné statistiky. A co si tenkrát manažeři mysleli?

Správci majetku se už tehdy ve většině přiklonili k názoru, že některé země EU skončí v recesi již v roce 2008, menšinově zazněl dokonce názor, že v ní skončí většina zemí. Pouze něco více jak čtvrtina dotázaných předpokládala, že recese do konce roku 2008 nepostihne žádnou z členských zemí EU.

Skončí některé země EU v recesi již koncem roku 2008?

Třetí otázka směřovala už do blízké budoucnosti, konkrétně do roku 2009. Chtěli jsme po manažerech fondů znát jejich favority, preferované sektory pro příští rok, o kterých se domnívají, že budou pro investování zajímavé. Kterému sektoru globálně věří v roce 2009 nejvíce?

Kterému sektoru globálně věří v roce 2009 nejvíce?

Poměrně překvapivě vyhrál sektor financí následovaný energetikou a přírodními zdroji. Manažeři se tedy hojně přiklánějí k názoru, že důvěra ve finanční instituce i mezi nimi navzájem bude postupně obnovována, což by mělo mít pozitivní vliv na ceny akcií v tomto sektoru. Uvidíme!

Čtvrtý dotaz jsme položili zrcadlově ke třetímu.  Chtěli jsme po manažerech fondů znát naopak  propadáky,   tedy sektory pro příští rok, o kterých se domnívají, že budou pro investování naprosto nezajímavé. Kterému sektoru se v roce 2009 vyhnout?

Kterému sektoru se v roce 2009 vyhnout?

Nejvíce záporných bodů získal v průzkumu průmysl, který se pro příští rok nelíbil čtvrtině dotázaných. Hned za ním se ovšem umístili finance, energetika a přírodní zdroje. Manažeři se tak rozdělili poměrně rovnoměrně na dva tábory, jedni věří v obnovení důvěry finančního sektoru a druzí očekávají dlouhodobé a bolestivé problémy.

Poslední průzkum letošního roku zakončíme stylově dotazem na poslední den v roce. Manažerů jsme se proto dotázali odlehčenou otázkou: Kde budete trávit Silvestra?

Kde budete trávit Silvestra?

Na Silvestra budou peciválové, nikam daleko se nechystají, budou zůstávat doma. Pouze menšina z nich stráví poslední den v roce na českých horách. Tak doufáme, že nezapomenou  v novoročních přípitcích na trochu více optimismu pro rok následující, s trochou nadsázky pro rok 1 po vypuknutí celosvětové finanční krize.

 

Do ankety přispěli portfolio manažeři následujících společností: Conseq Invest Management, ČP Invest, ING Investment Management, Pioneer Investments, PROSPERiTA investiční společnost, Raiffeisenbank (pro fondy WIOF), Investiční společnost České spořitelny, Atlantik Asset Management, AKRO investiční společnost.

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Marek  Janšta

Marek Janšta

Duchovní otec portálu. Kromě portálů Fondmarket.cz a iFondy.cz vede v časopise Osobní finance pravidelnou rubriku o podílových fondech a přednáší předmět Osobní finance na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Je propagátorem projektu Čisté investice zaměřeného na transparentní investice bez účasti zbytečných doprovodných produktů (zejména pojišťoven).

Můžete se na něj obracet s dotazy týkající se nápadů obchodní spolupráce s a oběma portály. Rád přivítá do našich řad nové autory článků i investiční poradce s podobnou vizí.


Další články autora

Fondy měly loni bohatého Ježíška, kocovina zatím nehrozí
Prosincové růsty akciových trhů daly zapomenout na listopadové zaváhání, rostly akcie, ropa i zlato. Po téměř roce se blýskla i pražská burza, která si za jediný měsíc připsala více jak deset procent. O více jak šest procent poskočily na konci roku i americké akcie, jen nepatrně v závěsu následovány západoevropskými. Další nárůst o více jak deset procent si připsala
Češi o své důchody na burze hrát nechtějí
Studie finanční gramotnosti, kterou si nechalo připravit ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB od společnosti STEM/MARK na podzim právě skončeného roku, a která vyvolala takové zděšení ministra Kalouska,
Manažeři akciových fondů jsou stále na optimistické vlně
Listopadové události na světových finančních trzích poznamenaly i vývoj kurzů podílových fondů. Zatímco v předchozích měsících se fondy těšily z růstu především díky hospodářským výsledkům jednotlivých firem v portfoliích, v tom posledním trpěly naopak zejména díky obavám o další vývoj „dluhové kauzy“ v Evropě a pomohly si pouze některé díky měnovému vývoji. Kromě akcií se tentokráte nedařilo ani jednotné ev
Fondům zatím podzim svědčí, utěšeně rostly i v říjnu
Zatímco měsíc září rozevřel nůžky mezi rostoucím světem a klesajícím Českem, v říjnu bylo už „vše v pořádku“. Kromě Japonska rostly všechny hlavní akciové indexy, vyznamenalo se především