Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Portfolio manažerka fondu WIOF Adriatic-Balkan Fund Katja Kraškovic v rozhovoru zmiňuje optimismus ohledně dalšího vývoje na rozvinutých i rozvíjejících se trzích a "svůj" region považuje za jeden z nejdynamičtějších s výnosem na dlouhodobém horizontu 15 % p.a.

Katja Kraškovic, portfolio manažer fondu KD, nám umožnila nahlédnout do toho, jak lokální přítomnost prospívá správě WIOF Adriatic-Balkan Fund.

Kdy byl KD založen?

KD Fund LLC je součástí KD Group, mezinárodní obchodní skupiny se sídlem v Ljubjani ve Slovinsku, která se zaměřuje na správu aktiv v oblastech finančních služeb a investic. S více jak čtrnáctiletými zkušenostmi v investování a s pobočkami v zemích bývalé Jugoslávie, Bulharsku, Rumunsku a Slovensku si společnost KD vybudovala v regionu jihovýchodní Evropy záviděníhodné místo.

Základními aktivitami KD Funds LLC je management KD investičních fondů a institucionálních klientů.

Dnes je společnost KD největší soukromou správcovskou společností spravující aktiva v hodnotě € 812,2 mil.

Jak dlouho pracujete ve společnosti KD?

Do společnosti jsem nastoupila na počátku roku 2006 na pozici finanční analytik a manažer portfolia pro Rumunsko a Bulharsko. Předtím jsem pracovala v oddělení analýz a průzkumu privátních akciových fondů ve společnosti Poteza. Na Fakultě ekonomie na Univerzitě v Ljubljaně ve Slovinsku jsem ukončila studia BA a MSc. v ekonomii se specializací na finance. V současnosti píši doktorandskou práci na PhD na téma psychologie investora.

Jaký je styl managementu společnosti KD? Závisí od typu investicí pod správou, např. spíše dluhopisové než akciové fondy?

Společnost KD má aktivní přístup zaměřená na základní investování s dlouhodobým investičním horizontem. V KD věříme investičnímu přístupu založenému na hodnotě a podle toho řídíme základní přístup k průzkumu na úrovni cenných papírů. Společnosti KD spravuje široký rozsah akciových, vyvážených, dluhopisových, peněžních trhů a fondů, avšak především se zaměřujeme na akcie.

Náš přístup k investování se zakládá na týmu. Celý proces se začíná úvodním tříděním akciového vesmíru (přibližně 3 000 společností). Hledáme společnosti, se kterými se denně obchoduje a mají určitý minimální obrat. Akcie, které splňují naše investiční kritéria, se přidají na odsouhlasený seznam a jsou k dispozici pro zařazení do portfolia.

Jaké řídíte WIOF fondy?

Jsem členkou týmu KD Balkan a pro WIOF řídíme Adriatic Balkan Opportunities Fund, který se zaměřuje na Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko.

Jaká je současný výkonnost fondu? A jaký je výhled?

WIOF Adriatic Balkan Oportunity Fund pracoval v roce 2007 dobře a návratnost pro investory byla ve výši 43,1%. Tento rok jsou regionální trhy v negativní sféře a ač je jejich výhled pozitivní, není vynikající. Tento rok začal s velkou volatilitou a ta bude ještě nějakou dobu pokračovat. Očekáváme však, že vývoj bude pozitivní. Hlavní důvody pro nestabilitu jsou některé politické problémy, které jsou již v současnosti většinou vyřešené, dále makroekonomická nestabilita s vysokými inflačními tlaky a samozřejmě také celosvětový negativní postoj, který začal úvěrovou krizí v USA. Věříme, že bude-li v dlouhodobém horizontu nárůst těchto ekonomik rozsáhlejší a vyšší jako je průměr v EU, tak budou tyto trhy stále poskytovat mnoho příležitostí.

Jaký bude předpoklad do budoucnosti? Jaký bude například výnos za 6 měsíců?

Předpovědi výnosů jsou jednou z oblastí, ve kterých není možné „dosáhnout vítězství“. Lidé se totiž snaží orientovat jen podle výnosů odhadovaných investičními profesionály. Zkrátka věřím, že v následujících 6 měsících budou výnosy za region velmi mírné, ale v horizontu 5 let se očekává výnos 15% ročně.

Z jakého důvodu bych měl investovat do vašich fondů?

Region, do kterého fond investuje, je mladý, rychle roste a rozvíjí se. Země se připravují na vstup do EU a to znamená vhodnější legislativní rámec, lepší prostřední pro podnikání a mnoho dalších zlepšení. V dlouhodobém horizontu nabízí množství investičních příležitostí, které jsme jako lokální regionální hráč schopni identifikovat. Region je málo korelovaný se západními a mnoha rozvíjejícími se trhy a po přidání do portfolia může dokonce plnit přirozenou diversifikační složku. V měřítku západního světa jsme menší společností, ale v rámci regionu patříme k největším a zároveň nejflexibilnějším správcům. Tým, který řídí aktiva fondu, se nachází v různých zemích balkánského regionu a má dokonalý přehled o situaci na místních kapitálových trzích.

Jaký je váš pohled na rozvíjející se trhy – jsou rizikové?

Region jihovýchodní Evropy je jen zčásti rozvíjejícím se trhem. Ano, rozvíjející se trhy mají vyšší stupeň rizika oproti trhům vyspělým. Neměli bychom však zapomínat na to, že jakýkoli akciový trh má svoje riziko. Samozřejmě, že v průměru je to vyšší riziko odměněné vyšším výnosem. Avšak otázkou je, proč jsou tyto trhy rizikovější? Existuje mnoho faktorů, které zvyšují riziko těchto ekonomik. Například makroekonomická stabilita je v těchto ekonomikách více zranitelnější než v rozvinutých ekonomikách, rychle se může změnit politický situace a trhy nejsou tak transparentní. Avšak tyto ekonomiky zaznamenávají mnohem vyšší růst, společnosti se rychle rozvíjejí a rostou, vznikají velké možnosti pro rozvoj nového podnikání a následně vyšší výnosy pro investory.

Jestliže jsem nikdy neinvestoval, kde bych měl začít?

Předtím než začnete investovat se musíte sám sebe zeptat, co vlastně chcete nebo lépe řečeno jaké jsou vaše představy. Do rozhodování musíte zahrnout váš pravidelný příjem, váš věk, zda máte rodinu atd. Potřebujete určit faktory, které ovlivňují vaše rozhodování o tom, který z typů investování je pro vás ten správný. Možností je velmi mnoho – investice do nemovitostí, do vzdělání, do životního pojištění, do akcií soukromých společností, přímé investice do akciových trhů a nebo nepřímé, prostřednictvím různých druhů fondů včetně podílových. V případě, že se chcete dozvědět více o investování, můžete se vzdělávat sám nebo máte možnost vyhledat finančního poradce. Některé nástroje jsou vyžadují vyšší finanční obnosy, které obyčejně lidé nemají. Proto jsou ideální vstupní branou do světa investic podílové fondy, které zpřístupnily investování i lidem s menšími částkami a nebo těm, kteří chtějí investovat pravidelně. Existují různé typy fondů – od velmi rizikových po konzervativní, od regionálních po globální fondy, zaměřené na určité sektory nebo speciální investiční strategie. Nabídka podílových fondů po celém světě je obrovská. Důležitým faktorem výběru vhodného typu fondu jsou především vaše potřeby, investiční cíle, vztah k riziku a investiční horizont. Řekla bych, že na začátek je rozumné se poradit s nezávislými investičními profesionály, aby vám pomohli určit správnou investiční strategii.

Co vás motivuje?

Od malička jsem měla tendenci hledat způsoby zhodnocení svých vlastních prostředků. Nejdříve jsem je půjčovala své starší sestře, která mi vždy vrátila o něco více, aby mi ukázala význam zhodnocení. Později jsem úspory vložila do banky. Na počátku 90-tých let dostali všichni občané Slovinska kupony, jejichž prostřednictvím mohli investovat do různých slovinských společností. A to byl ten okamžik, kdy jsem se začala o tuto oblast zajímat a získala jsem svoji bezprostřední zkušenost s investováním. Od té doby jsem se začala vášnivě zajímat o investice, hledání nejlepších příležitostí a pozorování správy investorů. Burzy cenných papírů v regionu jsou poměrně mladé a v procesu vývoje, to je na jedné straně vzrušující, avšak na druhé straně dost náročné, s nižší transparentností, menšími trhy a různými strukturami. Celkově to pro mě představuje velkou výzvu a rozvoj.

Máte ve vaší ložnici obrazovku s Bloombergem? Dokážete někdy i vypnout? Jak odpočíváte?

Nemám obrazovku s Bloombergem ve své ložnici, ale mám k dispozici všechny ostatní možné prostředky ke sledování trhu – prostřednictvím svého laptopu a telefonu, které si beru i do ložnice! Je velice těžké vypnout ze všeho co je spojené s kapitálovými trhy v každodenním životě, zvláště jste-li tomu oddaný a baví vás to. Před dovolenou si těžko dokáži připustit, že budu pryč a znervózňuje mě fakt, že nebudu mít k dispozici všechna media, které každodenně používám. Jediným způsobem jak dokážu na dovolené relaxovat je cestovat někam, kde není k dispozici internet a můj telefon nefunguje. Tímto způsobem mě okolnosti nutí nepřemýšlet nad tím, co se děje.

Jak odpočíváte?

Mám velmi ráda cestování a různé druhy sportů. Ráda lyžuji, mám ráda horolezectví, šplhání po skalách a ledovcích, jízdu na kole, potápění, jízdu na koních a mnoho dalších sportů. Nevzpomenu si, který ze sportů nemám ráda, ale čím je těžší, tím, více energie z něj získám. Vlastně jsem ten typ člověka, který stále potřebuje něco dělat.

Zdroj: WIOF (World Investment Opportunities Funds), www.wiof.eu

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek