Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Pravidelné investování má spoustu výhod.

Většina z nás je zvyklá pravidelně ukládat své volné prostředky ať už do stavebního spoření nebo do penzijního připojištění, případně na spořící účet nebo na vkladní knížku – říkáme tomu spoření, tedy ukládání prostředků buď s pevným úrokem nebo s pevným státním příspěvkem. V těchto případech se dobrovolně podřizujeme nízké likviditě nebo se spokojujeme s nízkým výnosem.

Existuje však i jiná forma ukládání volných prostředků a to pravidelná investice do podílových fondů, která se v něčem podobá spoření a to v pravidelném investování stejné částky. Pravidelné investování má oproti jednorázové investici několik výhod. Největší z nich je eliminace časování trhu, tedy nehledání nejvhodnějšího okamžiku k nákupu a prodeji. Naopak lze začít investovat kdykoliv, díky metodě průměrování nákladů (anglicky dollar cost averaging) lze diverzifikovat investici v čase.

Dollar-cost-averaging – průměrování nákladů (časová diverzifikace). V podstatě jde o to, že při investování stále stejné částky nakoupíme při vyšším kurzu méně akcií a při nižším kurzu více akcií. Tato metoda jak si ukážeme v některém z dalších článků je vhodná spíše pro více volatilní (kolísavé) fondy než pro ty méně volatilní. Je tedy vhodná spíše pro akciové a smíšené fondy než pro dluhopisové fondy nebo pro fondy peněžního typu. Pro ty je vhodnější jednorázová investice.

Nyní jistě někdo z Vás řekne já nemám peníze na investování. Omyl! Většina programů pro pravidelné investování umožňuje investovat měsíčně již od 500Kč. A takovouto částku může obětovat ze svému platu opravdu každý. Jistě si také řeknete co mi to přinese, když budu investovat tak malou částku? Odpověď je následující: jistě čím více tím lépe, ale už při menších částkách lze při dlouhém investičním dosáhnout skvělých výnosů. Např. 30letý člověk, který se chce zajistit na stáří si sjedná (kromě penzijního připojištění) pravidelnou investici 500Kč do akciového podílového fondu (udávaný výnos 10% p.a. v dlouhodobém horizontu) a po 30letech při vybere z fondu 1 190 720 (bez zahrnutí poplatků).

Pravidelné investování má oproti jednorázové investici i další výhody např. snížený vstupní poplatek. V případě, že znáte svůj investiční horizont např. víte, že za 20 let jdete do důchodu a budete chtít vybrat své prostředky tak se jednoduše spočítají celkové prostředky, které za investiční dobu do fondu vložíte a z této sumy se následně vypočítá vstupní poplatek.

Výhody pravidelného investování

  • Eliminace časování trhu
  • Možnost začít kdykoliv
  • Investovat lze už při malých částkách
  • Snížený vstupní poplatek
  • V případě potřeby lze kdykoliv ukončit programy pravidelného investování
  • Existují programy pravidelného investování pro děti
  • Eliminace neuváženého vybrání investice v případě krátkodobého velkého výkyvu kurzů

U pravidelného investování (stejně jako při jednorázové investici) je především důležité znát správnou strategie, tedy rizikový profil a namíchání správného poměru akcií, dluhopisů, fondu peněžního trhu případně komodit nebo nemovitostí. Pokud se v tomto ohledu neorientujete některé investiční společnosti nabízejí programy pravidelného investování, které to udělají za Vás. Existují také programy životního cyklu, které investují tak, že nejdříve vloží větší procento investice do akcií a s postupem času a blížícím se koncem investičního horizontu přeskupují portfolio do méně rizikových aktiv a to do dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu (podrobněji se jednotlivým programům pravidelného investování budeme věnovat v jednotlivých seriálech pravidelného investování.

Př.
Vývoj kurzu PL fondu Pioneer akciový a počtu nakoupených podílových listů při pravidelné investici 1000Kč v období 15.6. 2001 - 11.5.2007 Vývoj kurzu PL a množství nakoupených PL

Zdroj: data - iFondy.cz, vlastní výpočty

Diskuze

Doplnění P 08. 1. 2008 12:41
RE: Doplnění
Michal Zháněl 10. 1. 2008 17:22
RE: RE: Doplnění
Jaryn 11. 1. 2008 14:21
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Michal  Zháněl

Michal Zháněl

Externí redaktor webu Fondmarket.cz. Obsah stránek obohacuje především svými komentáři k aktuálnímu dění na světových finančních trzích. Jeho záliby jsou sport, cestování a četba investiční literatury.