Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Slovo úvodem

Penzijní připojištění se státním příspěvkem slouží jako nástroj dlouhodobého typu spoření. Patří mezi všeobecně nejrozšířenější formu vytváření rezervy na důchodový věk, která je notně podporována státem. K peněžním prostředkům, které si spoříte do svého fondu, dostáváte po splnění zákonem stanovených podmínek příspěvek státu. Dalším důležitým faktorem je možnost příspěvků od zaměstnavatele.
A v neposlední řadě pohled daňového odpočtu.

Trocha teorie o penzijních fondech

Počátek vzniku penzijních fondů datujeme rokem 1994, kdy vstoupil v platnost zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem č. 42/1994 Sb. Poslední novelizace proběhla v roce 2005. Související legislativa: zákon č. 61/1996 Sb., zákon č. 15/1998 Sb., zákon č. 170/1999 Sb., zákon č. 353/2001 Sb., zákon č. 309/2002 Sb., zákon č. 36/2004 Sb., zákon č. 257/2004 Sb.. Vznik penzijního připojištění samotného byl odrazem nepříznivého demografického vývoje, kdy stále se zvyšující počet osob v důchodovém věku pobírajících penzi, začal ohrožovat financování důchodového rozpočtu.

Vývoj penzijních fondů u nás

Po počátečním boomu v roce 1994, kdy na území naší republiky fungovalo celkem 46 fondů, se postupem času situace ustálila a k dnešnímu datu mají klienti možnost vybrat pro své spoření 11 penzijních fondů. Některé fondy zanikly formou likvidace, jmenujme např. Bankovní PF, PF VIVA,PF Thália, jiné fondy prošly řadou sloučení, jako např. ČSOB PF Stabilita (vznikl sloučením fondů Český PF, Český PF Zdraví, Občanský PF a PF ZDRAVÍ).

Nejsilnější šestka

Největších šest penzijních fondů soustřeďuje víc než 3,5 milionů klientů a obhospodařuje víc než 143 miliardy korun, tedy více než 95 % trhu. Na hřišti soupeří o prvenství dva velikáni - PF České pojišťovny jasně vede v počtu klientů, zatímco PF AXA (zprvu CREDIT SUISSE LIFE & PENSIONS PF, poté PF Winterthur) zatím drží nejvíc majetku.

Další favorité se ve čtyřčlenném pelotonu dělí o další pěkné medaile: ČSOB Progress dosáhl neuvěřitelnou dynamiku, do PF České spořitelny klienti nejrychleji ukládají, PF Komerční banky má nejvyrovnanější příliv klientů i peněz, ING PF nejen o největší částku navýšil vlastní jmění akcionářů, ale dosáhl také více než 100% dynamiky nárůstu zisku.

Peníze uložené do penzijního fondu nespí

O tom, zda penzijní fond připíše v daném roce zhodnocení, rozhoduje především způsob, jakým se penzijnímu fondu podařilo zhodnocovat své portfolio cenných papírů. Více k problematice si můžete přečíst v textu o nespavém penzijku.

Jakým způsobem lze naspořené prostředky z penzijních fondů "vybrat"?

Existují pouze tři způsoby, jakými lze peněžní prostředky svěřené do rukou penzijního fondu vybrat.....

Minimální a maximální výše příspěvku na penzijní připojištění?

Také minimální výši úložky stanovuje zákon. Maximální hranice není stanovena, toto rozhodnutí leží na samotném účastníkovi penzijního připojištění. Jak na to jít Vám poradí následující článek.

Jestliže nás chcete kontaktovat, můžete nás využít níže uvedeného formuláře!

Kontaktní formulář

Prostřednictvím tohoto formuláře nás můžete kontaktovat. Rádi odpovíme.

Položky označené je nutné vyplnit.

Jméno:
Příjmení:
Adresa:
E-mail:
Zpráva:

Naše akce

OK Index 
Hledáte predikce budoucích hodnot makroekonomických ukazatelů jako jsou HDP, nezaměstnanost, inflace, reálné mzdy, úroková sazba vyhlašovaná ČNB či kurzy měn

Zajímá Vás, jak se bude vyvíjet ekonomická situace? Hledáte co nejpřesnější predikce budoucích hodnot makroekonomických ukazatelů jako jsou HDP, nezaměstnanost, inflace, reálné mzdy, úroková sazba vyhlašovaná ČNB či kurzy měn?

Spolupracujte s námi! 
Lákají Vás burzovní spekulace? Sledujete dění kolem cenných papírů? Zajímáte se o problematiku investičního poradenství? Staňte se dělníkem Fondmarketu!

Lákají Vás burzovní spekulace? Sledujete dění kolem cenných papírů? Zajímáte se o problematiku investičního poradenství? Staňte se dělníkem Fondmarketu!

Pište pro Fondmarket! 
Fondmarket hledá aktivní autory, kteří podpoří svými články další rozvoj vašeho webu. Pisálkové a pisálkyně, vemte svá břitká pera do rukou a napište něco pro ostatní!

Fondmarket hledá aktivní autory, kteří podpoří svými články další rozvoj vašeho webu. Pisálkové a pisálkyně, vemte svá břitká pera do rukou a napište něco pro ostatní!