Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Jak si vedou politici při řešení současných ekonomických výzev, jak velkým rizikem je inflace, ať již z globálního hlediska, tak v rámci České republiky? Právě toto byla témata, na která jsme se zeptali investičních odborníků, kteří tentokrát ke svým odpovědím přidávají ještě vzkaz všem drobným investorům.

Summit G20 – žádné překvapení se nekonalo

Od nedávného summitu G20 pořádaného v Mexiku se toho od politiků, s ohledem na zkušenosti z předchozích summitů, příliš nečekalo a nutno říci, že výsledek tohoto summitu nevybočil z řady. Dopady těchto schůzek jsou většinou omezené, k výraznějším překvapením tam nedochází (a výraznější překvapení oproti obecnému očekávání je to, co ovlivňuje finanční trhy), prohlášení o opatření ke zlepšení fungování finančních trhů se objevují už delší dobu, stejně tak o záměrech zvažovat konkrétní kroky k více integrované finanční struktuře zahrnující společný dohled nad bankami, řešení situace zkrachovalých bank a záruky na vklady nezazněly úplně poprvé. Musíme si počkat až na první opravdové opatření, ale z historických zkušeností toto pravděpodobně přijde až po případné nové výrazné negativní politicko-ekonomické události, potvrzuje Pavel Vondráček z LBBW Bank CZ, a.s. Velmi podobně to pak vidí Jan Kudláček ze společnosti AXA Investiční společnost. Summit G20 podle mého názoru nevybočil ze současné prorůstové rétoriky politických vůdců. Apel směrem k bankovní unii v dnešních dnech už ničím nepřekvapí. Jako drobnou svízel lze vnímat roztržku D.Camerona s F.Hollandem ve věci zdanění bohatých. Překvapením tak mohla být snad jen pochvala Saudské Arábie a Číny, říká Jan Kudláček. I zbytek oslovených investičních odborníků pak sdílí obdobné názory, to když téměř 85 % z nich očekává neutrální dopad tohoto summitu na finanční trhy.

 


Ekonomiky v rukách impotentních politiků

Vliv politiků na ekonomiku i samotné finanční trhy není nezanedbatelný, ne vždy se však politikům povede podle jejich představ. Vliv politiky na ekonomiku v posledních 50-ti letech výrazně narostl. Podíl vládních výdajů na celkovém HDP je již tak velký, že politická rozhodnutí významně ovlivňují trhy. Navíc nejde jen o samotné výdaje, ale také regulaci trhů a nastavení pravidel, potvrzuje rostoucí vliv politiků na ekonomiku Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting, a.s.
Po vypuknutí americké hypoteční krize a následné globální ekonomické recese se politici rozhodli svůj vliv na ekonomiky a následně finanční trhy dále výrazně zvýšit, za svá rozhodnutí pak dostávají pomyslné vysvědčení ze strany svých voličů, jak by ale vypadalo vysvědčení politiků, které by rozdávali samotní investiční odborníci?

Investiční odborníci v tomto směru poukazují zejména na zvyšující se regulace a zvyšování daňové zátěže, které ekonomice spíše škodí, než prospívají. Snaha o zásahy státu do ekonomiky, nadměrné zvyšování daní a regulace nepovede ke kýženému nastartování hospodářského růstu. Stát není a nikdy nebyl efektivní hospodářem a pro ekonomiku je výhodnější, když ponechá peníze v kapsách ostatních ekonomických subjektů. Příčinou současné krize nejsou finanční trhy, ty pouze jako kanárci v dole ukázaly na problémy erárního žití na dluh. Státy by se měly snažit zlepšit podmínky a infrastrukturu pro svobodné podnikání a nepřistřihávat mu křídla, říká David Kufa ze společnosti Conseq Investment Management. I podle Jana Kudláčka z AXA Investiční společnosti by trhům více prospělo, kdyby si mohly více žít svým vlastním životem. Všeobecně vnímám vliv politiků na finanční trhy negativně. Okřídlené laissez-faire laissez-passer tak v dnešních krizových časech platí paradoxně víc než kdy dřív, říká Kudláček.
 

Prospěli by politici USA, v eurozóně je to spíše na reparát

Co se týče regulací, ty se již téměř staly synonymem setkání státníků eurozóny, kteří by jejich pomocí chtěli vyřešit potíže, se kterými se potýkají některé země platící eurem. V porovnání s ostatními vyspělými zeměmi je to pak tedy ekonomika eurozóny, která vybočuje svou svázaností, což potvrzuje i Petr Zajíc ze společnosti Pioneer Investments slovy: v USA si politici (administrativa prezidenta Obamy) nevedou úplně nejlépe, na druhou stranu v měřítku zbytku světa to ještě není taková katastrofa. Americká ekonomika je navíc, na rozdíl od té evropské, ovlivňována businessmany nebo korporacemi než politickými rozhodnutími. I díky tomu je americká ekonomika výrazně flexibilnější a také byla schopna se zotavit z finanční krize, přestože jí byla zasažena více. Zásahy evropských státníků však nenesou kýžený výsledek, opětovný hospodářský růst a politikům už jakoby docházeli síly. To potvrzují i slova Jana Schillera ze společnosti Conseq Investment Management. Současná ekonomická krize se, zejména v Evropě, stala do značné míry krizí politickou. Politicky motivované zásahy a požadavky na více aktivní přístup pro zmírnění vlivu ekonomického cyklu tuto krizi dále prodlužují. Při politické "impotenci" dosáhnout širší shody napomáhají formování radikálních názorů a přispívají k vytváření politické a tržní nestability, říká Jan  Schiller.

 

Pokračování na Penizenavic.cz

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

PenizeNAVIC.cz

PenizeNAVIC.cz

Projekt PenizeNAVIC.cz je ojedinělou propagací myšlenky finančního plánování. Na platformě finančního plánu před- stavuje uživatelům důležité souvislosti mezi finančními cíli a reálnými finančními produkty. Dlouhodobým cílem projektu je v duchu svého názvu usnadnit svým uživatelům a pravidelným návštěvníkům cestu k dodatečným finančním prostředkům vzniklým v důsledku úspor z optimalizace finančního portfolia a správného výběru finančních produktů.