Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
V dnešním díle seriálu o RM-Systému si řekneme, jak začít obchodovat na tomto trhu s cennými papíry, jaké jsou vlastně možnosti a kolik vás obchodování bude stát.

RM-Systém logo

Pokud chcete začít s investováním do cenných papírů, je u nás snad nejjednodušší možností RM-Systém. Naleznete zde neomezený přístupu k trhům, zejména akciovým. Můžete zde obchodovat i s takovými akciemi, které nejsou na burzách běžně dostupné (např. Vítkovice, Tatra, ArcelorMittal apod.). Výhodou pro investory je například i to, že nepotřebují tolik peněz k obchodování, především proto, že je možné nakupovat akcie v jednotlivých kusech a navíc v domácí měně.

Pokud chcete investovat do cenných papírů, nemusíte využívat služeb obchodníka. Stačí, když se zaregistrujete přímo na RM-Systému. Pro registraci je nutné navštívit některou z poboček s dokladem totožnosti (občanským průkazem, případně u cizinců s pasem), pokud se jedná o právnickou osobu, je nutný výpis z obchodního rejstříku. Když už máte účet ve Středisku cenných papírů, předložíte pouze číslo tohoto účtu a registrace vás bude stát 100 Kč. Pokud ho nemáte, bude vám založen a v tomto případě zaplatíte poplatek 150 Kč.

Před podpisem samotné smlouvy je ještě třeba se zaregistrovat na RM-Systému, kdy vám bude přiděleno registrační číslo, jako základní údaj vaší identifikace při podávání pokynů.

Nyní je vám zřízen účet u RM-Systému (tzv. JUMBO účet, zde má každý klient zřízen vlastní podúčet), na který si můžete vložit peníze. Existuje několik možností, jak peníze na svůj účet u RM-Systému vložit. Peníze můžete uložit v hotovosti na pobočkách ČSOB nebo prostřednictvím poštovní poukázky, či asi nejběžnějším způsobem, a to převodem z účtu, který uvedete při registraci. Na tento uvedený účet vám i později budou zpět převáděny prostředky z vašeho účtu u RM-Systému. Bohužel z JUMBO účtu není možné vybírat peněžní prostředky v hotovosti, a proto existuje ještě jedna možnost vyplacení peněz z tohoto účtu. To pomocí poštovní poukázky, zaslané na vaši adresu.

Jakmile budete mít na svém JUMBO podúčtu vložené finanční prostředky, nebrání vám již nic v obchodování na RM-Systému. Zde potom máte dvě možnosti, jakým způsobem podávat své příkazy. Buď můžete přijít osobně na jakoukoliv pobočku RM-Systému a požádat personál o vykonání vašeho pokynu, nebo můžete využít druhou, pohodlnění variantu, a to podání příkazu přes internet. Rád bych upozornil na rozdíl v poplatcích u obou variant. Podání pokynu na pobočce stojí 80 Kč a elektronicky je podání standardního pokynu zdarma. Pan Roman Jandík z RM-Systému říká „Obecně je obchodování prostřednictvím internetu výrazně levnější a komfortnější, takže i více využívané. Díky pobočkové síti RM-Systému však má každý volbu výběru.“ Bohužel samostatně neexistuje zadávání pokynů přes telefonickou linku. To může někdy způsobit potíže, především pak pokud jste mimo dosah internetu a pobočkové sítě RM-Systému.

RM-Systém přes internet

Rozhodnete-li se obchodovat na RM-Systému přes internet, tj. stanete se i-zákazníkem, máte na výběr ze tří možností.

První možností je obchodování prostřednictvím software (počítačového programu). V tomto případě si musíte z webových stránek RM-Systému stáhnout a nainstalovat aplikaci RM-S/Klíče, dále pak vyplnit “Žádost o Certifikát” a vygenerovat si “Šifrovací Klíče”.

Pro podpis samotné smlouvy s RM-Systémem si ještě navíc sebou vezměte v elektronické formě vyplněnou žádost o osobní elektronický certifikát (tedy na disketě nebo jiném médiu). Po vyřízení všech náležitostí vám bude předán osobní elektronický certifikát, který potvrzuje jedinečnost vygenerovaných šifrovacích klíčů.

Bezpečný přenos dat je zajištěn již zmíněným certifikátem, který je však jednou za 6 měsíců potřeba obnovovat a tato obnova je zpoplatněna.

Dalším způsobem je zadávání pokynů pomocí aplikace Wobchod, která umožňuje on-line přístup k trhům z jakéhokoli počítače. Není třeba instalovat software a nemusíte vlastnit žádný certifikát. Obchody zadáváte přímo ze stránek RM-Systému a bezpečnost dat je řešena kombinací přihlašovacího jména a hesla s kombinací příchozích bezpečnostní PIN kódů ve formě SMS, které budou zasílány na váš mobilní telefon.

Posledním způsobem, který je v současné době využíván nejčastěji, je novější on-line aplikace EasyWobchod. Na rozdíl od předešlých dvou způsobů se v tomto případě nepodpisujete smlouvu s RM-Systémem. Zde je uzavřena komisionářská smlouva se společností Fio. Výhodou je, že získáte možnost přístupu na zahraniční akciové trhy, jako například trhy v USA, v Německu atd. Zde klient získá i možnost telefonického zadávání příkazů. Poplatková struktura je stejná jako u aplikace Wobchod, takže platíte pouze poplatky z objemu obchodu.

Převod cenných papírů z jiných trhů

Na RM-Systému můžete prodat také akcie, které jste v minulosti prostřednictvím obchodníka s cennými papíry nakoupili na jiném trhu s cennými papíry (zpravidla Burza cenných papírů Praha či německá XETRA).

Pro možnost prodeje akcií na RM-Systému je nejprve nutné realizovat převod vašich akcií. Akcie si převádíte na váš majetkový účet v samostatné evidenci SVYT, který vám RM-Systém založí automaticky při prvním nákupu nebo při převodu akcií prostřednictvím Clearstream, např. z vašeho účtu v UNIVYC. Schéma různých variant převodu vidíte na obrázku.

RM-Systém schéma

Zdroj: RM-Systém

 

V dnešním díle o RM-Systému jsme si tedy v krátkosti ukázali, jak vůbec na tomto mimoburzovním trhu začít obchodovat. Po zřízení účtu u RM-Sytému je obchodování opravdovou hračkou. V příštím díle se podíváme na tzv. Easy-Click, v krátkosti si ho popíšeme a představíme aktuální cenné papíry, které lze prostřednictvím Easy-Clicku obchodovat.

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Michal Ondra

Michal Ondra

Michal je externím redaktorem webu Fondmarket.cz, mezi jeho spravované rubriky spadá zejména Fondy a investiční produkty včetně obecných stránek, Semináře a konzultace, Literatura, Newsletter, a další. Jeho doménou je obsahové plnění serveru, stejně jako psaní článků na libovolná témata.

Michal je studentem Slezské univerzity v Opavě, Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné. Ve volném čase jej zajímají počítače a elektronika obecně, ekonomika, marketing, management, účetnictví, bankovní a finanční služby, squash, plavání, cykloturistiku, fotografování, etiketa a společenské chování.