Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Mezi četnými finančními inovacemi, které byly v uplynulých letech emitovány finančními zprostředkovateli, si zvláštní pozornost potencionálních investorů zaslouží skupina investiční produktů s názvem „certifikát“!

Investiční certifikáty

Z hlediska právní struktury jsou certifikáty bezúročné půjčky s promněnlivým splácením, které umožňují participaci v poměru „jedna ku jedné“ na hodnotovém vývoji akciových indexů nebo individuálně vytvořených akciových košů tzv. baskets.

Jelikož se jedná o půjčky, tak certifikáty mají stanovenou dobu splatnosti nebo existují tzv. „open end“ certifikáty, které se vyznačují tím, že dobu splatnosti stanovenou nemají (bývá u nich uvedena jen doporučené doba splatnosti).

Indexové certifikáty se na kapitálových trzích začaly poprvé používat v roce 1990 a v posledních letech jsme svědky nebývalého rozvoje těchto cenných papírů, kdy každý týden je těchto emitován alespoň jedna emise indexových certifikátů. Místo pojmu certifikát je možno se setkat i s dalšími výrazy – CitiTrack, Basket, Direkt-Zertifikat, Pertizipationschein, Performance-Zertifikat. Při nákupu jednoho kusu cenného papíru (indexového certifikátu) kupujeme současně několik cenných papírů (popř. celý akciový index). Jde tedy o snížení a rozptýlení rizika (podobně jako u otevřených podílových fondů).

Sekci věnovanou certifikátům vytváříme ve spolupráci s

Související články....

Členění certifikátů>>
Výhody certifikátů>>
Certifikáty versus fondy>>

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Monika Zábojníková

Monika Zábojníková

Vedoucí klientského servisu společnosti KZ FINANCE, spol. s r.o.. Její doménou je oblast investičního poradenství.

Neváhejte se na ni obracet s jakýmikoliv dotazy ohledně alokace volných finančních prostředků, praktických postupů realizace investice, pravidelného investování příp. možnostech obchodování prostřednictvím online brokera s využitím moderních investičních nástrojů (investiční certifikáty apod.)!

V rámci svých studií na Slezské univerzitě v Opavě, Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné (2001 – 2006) využila možnosti pracovního pobytu v USA, Skotsku a Německu. Vyjma cestování tráví volný čas nejraději se svojí rodinou, aktivním sportováním (cykloturistika, kondiční plavání, lyžování) a četbou.