Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Indexové akcie (ETF – Exchange Traded Funds)


Již v roce 1973 byla vůbec poprvé vydána kniha Procházka po Wall Street, kterou napsal uznávaný profesor Burton Malkiel. Mimo jiné v ní stojí: „Koupit a držet stovky akcií, ze kterých je jsou sestaveny tržní indexy, se zdá být pravděpodobně nejlepší investiční strategií jak pro individuální investory, tak i pro institucionární investory.“ Čas mu dal za pravdu. Tržní indexy pravidelně překonávají dvě třetiny až 90% aktivně řízených podílových fondů a manažeři portfolií, kteří jeden rok zazáří, zpravidla časem pohasnou. Lze tedy konstatovat, že i profesionální portfolio manažeři nejsou schopni soustavně překonávat trh.

A právě podstata ETF (v českém překladu burzovně obchodovatelný indexový podílový fond) spočívá v tom, že věrně kopírují vývoj svého podkladového aktiva, v naprosté většině případů akciového indexu. Pokud investor není ochoten vkládat důvěru ve schopnost vybrat ty správné akcie, je tedy ETF jednou z možných investičních variant.

Poprvé byly indexové akcie emitovány v Kanadě v roce 1990 na kanadský akciový index TSE-35. V Evropě se poprvé začaly indexové akcie obchodovat na bruselské burze, kde se podkladovým aktivem stal akciový index BEL 20 a index Dow Jones Euro Stoxx 50. Od poloviny dubna 2000 nabízí tento produkt i německá burza (Deutsche Börse), která zavedla indexové akcie na burzovní indexy Euro Stoxx (obsahuje 50 akcií ze zemí evropské unie) a Stoxx 50 (tento index obsahuje i akcie Velké británie a Švýcarska). Tyto indexové akcie se obchodují pod názvem LEADERS (LDRS-Listed Diversified Return Securities) a jejich hodnota odpovídá 1/100 podkladových akciových indexů.

Jde o cenný papír, který představuje portfoliovou investici do skupiny vybraných, obvykle klíčových akciových titulů na burze. Hodnota investice se odvíjí od vývoje kurzu všech firem zahrnutých do do indexu. Existují také indexové akcie, které kopírují hodnotu indexu celé burzy.


Zdroj:
časopis FONDSHOP a publikace Indexové investice

Související články...

Proces vytváření ETF, aneb kdo je kdo?>>
Rozdělení ETF podle místa obchodování>>
Komu jsou ETF určeny>>
Srovnání ETF s indexovými certifikáty a podílovými fondy>>

O autorovi

Monika Zábojníková

Monika Zábojníková

Vedoucí klientského servisu společnosti KZ FINANCE, spol. s r.o.. Její doménou je oblast investičního poradenství.

Neváhejte se na ni obracet s jakýmikoliv dotazy ohledně alokace volných finančních prostředků, praktických postupů realizace investice, pravidelného investování příp. možnostech obchodování prostřednictvím online brokera s využitím moderních investičních nástrojů (investiční certifikáty apod.)!

V rámci svých studií na Slezské univerzitě v Opavě, Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné (2001 – 2006) využila možnosti pracovního pobytu v USA, Skotsku a Německu. Vyjma cestování tráví volný čas nejraději se svojí rodinou, aktivním sportováním (cykloturistika, kondiční plavání, lyžování) a četbou.