Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Nejstarší burzovně obchodovaný fond (ETF) zaměřený na akcie z indexu S&P 500 má za sebou více než dvacetiletou historii. Dosavadní kumulovaná výkonnost se dostala na hodnotu 341,8 procent. Jak si vedly ostatní fondy?

Burzovně obchodované fondy, takzvaná ETFka, patří mezi mladší investiční produkty. Americká komise pro cenné papíry (SEC – Securities Exchange Commision) povolila nabídku těchto produktů v roce 1992. První pasivně spravovaný fond byl uveden na newyorskou burzu na konci ledna roku 1993 a sledoval akcie z indexu S&P 500.

Jen pro srovnání, první klasické podílové fondy se objevily ve Spojených státech již v roce 1924, ačkoliv se až do roku 1928 nejednalo o veřejnou nabídku.

Nejstarší ETF investuje do amerických akcií

Nejdéle nabízeným burzovně obchodovaným fondem je SPDR S&P 500 (SPY). Jak napovídá označení, fond drží v portfoliu akcie z indexu S&P 500. V současné době dosahuje ETF historických maxim. Kdo investoval to tohoto ETF hned v okamžiku jeho založení, dosáhl doposud celkového zhodnocení ve výši 341, 8 %.

Svých maxim dosahoval fond také v letech 2000 a 2007. Pokud nebereme v úvahu první roky od založení, na dno se SPDR S&P 500 dostal v druhé polovině roku 2002 a první polovině roku 2009. Za povšimnutí stojí, že doposud dosahoval fond svých historických maxim vždy v sedmiletých cyklech. Pokud by se historie opakovala, mohl by nás čistě teoreticky letos čekat další výraznější propad.

Graf: Vývoj kurzu SPDR S&P 500 (v USD)

Nejstarší fondy

 

Pokračování na PenizeNAVIC.cz

Kontaktní formulář

Prostřednictvím tohoto formuláře nás můžete kontaktovat. Rádi odpovíme.

Položky označené je nutné vyplnit.

Jméno:
Příjmení:
Adresa:
E-mail:
Zpráva:

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

PenizeNAVIC.cz

PenizeNAVIC.cz

Projekt PenizeNAVIC.cz je ojedinělou propagací myšlenky finančního plánování. Na platformě finančního plánu před- stavuje uživatelům důležité souvislosti mezi finančními cíli a reálnými finančními produkty. Dlouhodobým cílem projektu je v duchu svého názvu usnadnit svým uživatelům a pravidelným návštěvníkům cestu k dodatečným finančním prostředkům vzniklým v důsledku úspor z optimalizace finančního portfolia a správného výběru finančních produktů.