Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Některé investiční společnosti dávají na obdiv skvělou výkonnost. Je-li však výsledek průměrný, nebo v horším případě daleko za trhem i konkurencí, raději mlčí. Ptáte se, proč tomu tak je? Možná proto, že mnoho investorů na možnost nadprůměrného zhodnocení slyší. Kdo se řídí minulostí, může být ovšem zklamán.

Někdy se můžete setkat s „poradcem“, který staví „prodej“ investičního produktu na jeho historické výkonnosti. Zmínka o skvělé výkonnosti se může objevit i v marketingových materiálech investičních produktů. Kdo se v investování příliš neorientuje, může dojít k závěru, že když se produktu tak dobře vedlo v minulosti, nemůže zklamat ani v budoucnosti. V reálném světě však dobré roky střídají ty horší. Proto berte informace o minulé výkonnosti s rezervou.

Sledovat, nebo nesledovat historickou výkonnost?

Váháte, zda má vůbec smysl sledovat historickou výkonnost. Odpovídáme ANO – je to jedna z informací při výběru vhodného investičního produktu, která může například napovědět s jakým úspěchem je dané portfolio spravováno (pozn. v případě aktivní správy), v jakém prostředí se produktu daří, kdy naopak zaostává či jak si stojí v porovnání s konkurencí. V žádném případě nedává historická výkonnost záruku, že stejně dobrých či lepších výsledků bude dosaženo i v následujících letech.

S údaji o historické výkonnosti si rádi hrají i „prodejci“ investičních produktů. V delší řadě dat se vždy dá nelézt období, kdy se produktu nadprůměrně dařilo. A nebudeme si nic nalhávat, s podporou „hezkých“ čísel se vždy lépe prodává.

Drobní investoři by se neměli příliš zabývat časováním trhu, tedy hledáním nejlepší nákupní a prodejní ceny investičního nástroje. Kdo uvažuje o dlouhodobém zhodnocování úspor, měl by investovat pravidelně a držet se strategie „kup a drž“.

 

Pokračování na PenizeNAVIC.cz

Kontaktní formulář

Prostřednictvím tohoto formuláře nás můžete kontaktovat. Rádi odpovíme.

Položky označené je nutné vyplnit.

Jméno:
Příjmení:
Adresa:
E-mail:
Zpráva:

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

PenizeNAVIC.cz

PenizeNAVIC.cz

Projekt PenizeNAVIC.cz je ojedinělou propagací myšlenky finančního plánování. Na platformě finančního plánu před- stavuje uživatelům důležité souvislosti mezi finančními cíli a reálnými finančními produkty. Dlouhodobým cílem projektu je v duchu svého názvu usnadnit svým uživatelům a pravidelným návštěvníkům cestu k dodatečným finančním prostředkům vzniklým v důsledku úspor z optimalizace finančního portfolia a správného výběru finančních produktů.