Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Prostřednictvím těchto ETF můžete investovat do akcií portugalských, irských, řeckých a španělských společností. I když tyto země musí vyřešit ještě řadu problému, prostor pro spekulaci je značný.

Ekonomiky jednotlivých zemí eurozóny se značně liší. Na jedné straně stojí silná německá ekonomika, na straně druhé jsou problémové země jako Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko. Pro tyto země se již vžilo označení PIGS. Někdy se můžete setkat i se zkratkou PIIGS, která kromě zmíněných zemí počítá i s Itálií. Ta se ovšem v mnoha směrech od původní čtveřice odlišuje.

Problémové země eurozóny mají několik společných znaků – vysoké deficity běžných účtů platební bilance, jsou nezdravě zadlužené, mají nízkou konkurenceschopnost a vysokou nezaměstnanost. I když jsou například v Řecku v posledních letech patrné náznaky mírného zlepšení, stále je tato země z pohledu zadluženosti k HDP (175,1 %) a nezaměstnanosti (27,5 %) nejhorší.

Podle některých ekonomů jsou země PIGS hrozbou pro zbytek Evropy. Problémy jednotlivých zemí vedou k oslabení eura a útlumu výkonnosti celé eurozóny.

Investice do evropských akcií

Akciový investoři by i přes problémy v některých zemích eurozóny neměli evropské akcie zavrhovat. Na Evropu jako celek se zaměřuje například Vanguard FTSE Europe ETF (VGK). Nejvyšší zastoupení z problémových zemí má v tomto fondu Španělsko (5,4 %). Ostatní země mají jen zanedbatelnou váhu. Tento fond přinesl za uplynulých pět let zhodnocení přes 49 %. Od začátku letošního roku ETF rostlo o 2,8 %.

Pouze do akcií společností ze zemí eurozóny investuje například iShares MSCI EMU ETF (EZU). Fond drží v portfoliu necelých 250 společností. Oproti předchozímu ETF je váha španělských akcií vyšší, a to 11,4 %. Za uplynulých pět let vynesl fond investorům více než 63 %. Od začátku roku 2014 vydělal fond necelá tři procenta.

 

Pokračování na PenizeNAVIC.cz

Kontaktní formulář

Prostřednictvím tohoto formuláře nás můžete kontaktovat. Rádi odpovíme.

Položky označené je nutné vyplnit.

Jméno:
Příjmení:
Adresa:
E-mail:
Zpráva:

Diskuze

V diskuzi nejsou žádné příspěvky.
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

PenizeNAVIC.cz

PenizeNAVIC.cz

Projekt PenizeNAVIC.cz je ojedinělou propagací myšlenky finančního plánování. Na platformě finančního plánu před- stavuje uživatelům důležité souvislosti mezi finančními cíli a reálnými finančními produkty. Dlouhodobým cílem projektu je v duchu svého názvu usnadnit svým uživatelům a pravidelným návštěvníkům cestu k dodatečným finančním prostředkům vzniklým v důsledku úspor z optimalizace finančního portfolia a správného výběru finančních produktů.