Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Akciové trhy napříč celou planetou včera profitovaly ze záchranné akce americké vlády na záchranu hypotečních bank Fannie Mae a Freddie Mac. Slova o změně v dlouhodobém trendu ovšem nejsou na místě.

 

Tento názor zastává Barry Ritholz, stratég ve Fusion Analytics z New Yorku, podle kterého navíc vzhledem k zachování problémů na nemovitostním trhu nebylo zestátnění těchto subjektů příliš šťastnou volbou.

Trhy reagovaly na zestátnění Fannie Mae a Freddie Mac pozitivně, měli bychom tedy začít kupovat akcie?

Pro krátkodobý zisk určitě. V historii došlo několikrát k situaci, že po zásahu do finančních trhů došlo k prudkému nárůstu akciových kurzů. Tento kurz ovšem zpravidla velmi často končí, načež se akciové tituly vrátí ke svým původním hodnotám. V tomto případě si musíme počkat na stabilizaci cen nemovitostí na americkém trhu a vyrovnání mezi nabídkou a poptávkou.

Z různých koutů světa lze slyšet názory, že zestátněním došlo k zásadním změnám, věříte tomu?

Situace je srovnatelná s pacientem ležícím na operačním stole, který krvácí, ale zároveň má i zápal plic a rakovinu. Zastavení krvácení bylo již snad zastaveno, je však nutné započít léčbu vážnějších chorob.

Dnes narážíme na enormní úvěrovou bublinu, která stála za boomem výstavby nemovitostí, který razantně zvýšil ceny nemovitostí například na Floridě, v Las Vegas a v Jížní Kalifornii. Ceny nemovitostní vzrostly do té míry, že vznikl v historii dosud nezaznamenaný rozdíl mezi náklady na vlastnictví nemovitosti a nájemní bydlení. Po nedávném poklesu cen nemovitostí se nacházíme zhruba napůl cesty, která končí v době, kdy si průměrní obyvatelé budou moci dovolit průměrné bydlení. Všechna učiněná opatření samozřejmě mohou tuto léčbu podpořit.

Je americké hospodářství tak silné jak ukazují poslední statistické údaje?

Poslední statistické údaje byly ty o nezaměstnanosti, která nečekaně vzrostla na úroveň 6,1 %. V historii nebyla nikdy takto vysoká úroveň nezaměstnanosti, aniž by se USA nacházely v recesi.

Ve standardním hospodářském cyklu reagují podnikatelé na rostoucí poptávku investicemi do výroby, tvorbou pracovních míst, na kterou se váže růst příjmů. V předchozím hospodářském cyklu ovšem trh těžil z nezvykle nízkých úrokových sazeb, které spustily inflaci v oblasti energetiky, nerostných surovin a nemovitostí.

V uplynulých letech nabylo nemovitost na 5 milionů obyvatel, přičemž náklady na úvěr nepřesáhly 25 % hrubého příjmu.

Jak to ovlivní spotřebu?

Mnoho podniků mohlo v minulosti těžit ze slabého dolaru, což do jisté míry kompenzovalo klesající poptávku po spotřebním zboží v důsledku slábnoucí kupní síly amerických obyvatel.

Jak ovlivní současné dění v USA ostatní světové trhy?

Staré přísloví říká, že když Amerika kýchne, zbytek světa se nachladí, když se Amerika nachladí, zbytek světa dostane zápal plic. Americké hospodářství dříve stálo za 33 % celkové světové produkce, dnes je to 27 %, což je stále dost. Klesající spotřebu zcela jistě pocítí Čína, Korea, Vietnam, Německo, ale také Japonsko.

Na jedné straně vidíme vysokou inflaci, na straně druhé klesající ceny. Jak to jde dohromady?

Myslím, že se nacházíme v přechodné fázi. Míra inflace je zpětně měřeným indikátorem. Zhoršující se dynamika amerického hospodářství povede ke korekci na trhu s nerostnými surovinami. Dojde-li k výraznějšímu ochlazení světového hospodářství, můžeme přejít z inflačního prostředí do prostředí deflačního.

Spojené státy byly vždy baštou svobodného trhu. Kde stojí nyní, po zestátnění Fannie Mae a Freddie Mac?

Tak to opravdu netuším. Tady nejde o kapitalismus volného trhu, socialismus, ani Marxismus. Pro současnou situaci neznám žádný pojem. Co ovšem vím je fakt, že současné situaci vděčíme za zanedbanou regulaci trhu. Alan Greenspan a Phil Gramm zřejmě nevěřili v to, že nejlepší ochranou před krizí je prevence, a my nyní musíme za jejich bláznivou politiku zanedbané regulace a dohledem nad bankami zaplatit.

Navíc bude zajímavou situace, kdy bude nutné americkým daňovým poplatníkům vysvětlit, že stát nemá peníze na změny ve zdravotnictví a sociálním systému, že nejsou peníze na investice do infrastruktury, protože je to drahé. Ruku v ruce s tím půjde i informace o zodpovědnosti za pochybné obchody v oblasti poskytování úvěrů. Na záchranu situace je již teď potřeba příjem z daňových odvodů ve výši jednoho bilionu amerických dolarů. Toto už ovšem nemá s demokracií nic společného.

Kdo bude nakonec zachráněn?

Podívejme se na to tak, že zachráněni v první řadě nebudou akcionáři těchto firem, jejichž cenné papíry jsou bez vyhlídky na vyplacení dividendy bezcenné. Z velké části leží akcie Fannie Mae a Freddie Mac v rukách regionálních bank, které se tímto dostanou do nezáviděnihodné situace. Na druhou stranu ztráty počítat nemusí majitelé dluhopisů.

Podniky, především pak banky musí v důsledku kreditní krize akutně řešit svou finanční situaci. Je to základ pro medvědí trh, nebo se s touto skutečností již trh vypořádal?

V této věci se nepřikláním k žádnému závěru.
 

zdroj: www.faz.net