Začínáme s Fondmarket.cz

Moje portfolio

Vítejte na našich nově zrekonstruovaných stránkách věnovaných především investorům-amatérům a investicím od A do Z. Při jejich tvorbě jsme využili zkušeností z již více jak šesti let provozu. více...
Je to zhruba rok, co nás media zavalovala informacemi, že ceny ropy trhají rekordy. A nyní můžeme opět slyšet prognózy, že cena tzv. černého zlata přesáhne 100 USD za barel. Je opravdu tato obava opodstatněná, jak se zvyšování cen ropy dotýká české ekonomiky, a jakým způsobem můžete na růstu ceny ropy profitovat?

Už v minulosti ceny ropy děsily trh. Připomeňme si například ropnou krizi na počátku 80. let minulého století. Razantní zvýšení cen ropy nastalo po Íránské revoluci v roce 1979, kdy nový islámský režim začal vyvážet méně ropy než dříve. Ostatní země OPEC zvýšily těžbu a výsledné celkové snížení světové produkce bylo pouze okolo 4 %, Nicméně vinou rozsáhlé paniky se ceny ropy zvýšily mnohem více, než odpovídalo vážnosti situace. Cena ropy tehdy dosáhla svého historického maxima (v dnešních cenách až okolo 90 dolarů za barel). V tomto případě stála za růstem ceny černého zlata nedostatečná nabídka a panika na trzích.

Český trh je zatím proti rostoucí ceně ropy „ochráněn“ silnou korunou. Jen si představme, kdyby se dnes obchodoval americký dolar za kdysi normálních 28,-- CZK/USD. Cena jednoho barelu by dnes byla cca o Kč 900,-- dražší (zhruba Kč 6,-- na litr ropy). Právě díky výhodnému kurzu české koruny vůči americkému dolaru nemá zatím drahá ropa negativní vliv na českou ekonomiku.

Nejvýznamnější exportéři ropy si však jsou slabého dolaru vědomi a už dva roky se hovoří, že by se tato cenná tekutina mohla začít obchodovat v jiné měně. To by jistě zapříčinilo další propad dolaru. OPEC ovšem chce jednat o vytvoření koše měn pro hodnocení vývoje cen ropy.

Eso má v rukávu má i Brazílie, která může do roku 2010 otevřít nový zdroj, který by mohl být největší nalezištěm ropy od roku 2000 (naleziště ropy na dně Atlantského oceánu, ve kterém by se mohlo nacházet až 8 miliard barelů ropy). Také Rusko může překvapit, pokud se potvrdí oprávněnost jeho nároků na rozsáhlé arktické území, kde se nachází naleziště ropy a zemního plynu. Pokud by k tomuto došlo, mohlo by dojít ke stlačení cen. Chtěl bych však upozornit, že zdroje ropy jsou ukryty v ložiscích hluboko pod zemí či dnem moří. Těžba ropy z takto těžko přístupných míst je potom velmi nákladná a zdlouhavá.

Výkyvy cen ropy však přináší možnost právě spekulantům. Existuje několik variant, jak na rostoucí ceně ropy profitovat. První je investovat do některého z podílových fondů, jejichž cena se odvíjí mimo jiné i od ceny ropy (neexistuje nabídka fondů zaměřených jen na ropu, ale např. se zaměřením na energii atd.) a věřit v růst ceny. Z českých bychom zde mohli zařadit například Fond ropného a energetického průmyslu od ČP Investu (ISIN: 770010000378). Je také mnoho dalších zahraničních fondů jako například fond od BNP Paribas a to Parvest World Resources (ISIN: LU0111538798) a fond od ABN AMRO AAF Energy Fund (ISIN: LU0085493897), a další. Jak jsem na jedné přednášce slyšel: „To co zaplatíte navíc u benzínové pumpy, můžete zpět získat investicí do podílového fondu zaměřeného na ropu.“

Druhou možností je, vsadit si na tzv. zelené fondy. Jelikož cena ropy roste a zásoby se tenčí, je třeba hledat alternativní možnosti. I když se na první pohled může zdát, že tyto fondy nemají s ropou a jejím cenovým vývojem nic společného, je třeba podívat se ještě jednou. Je to zcela logické. Zelené fondy totiž investují do firem, které dodržují ekologická, etická nebo sociálně zodpovědná pravidla. Zdůraznil bych především ekologická, možná i sociálně zodpovědná pravidla. Zde bychom našli i společnosti, které se zabývají nalezením alternativy právě k ropě. Čím bude černá tekutina dražší a nedostupnější, tím více budou firmy do výzkumu alternativ investovat. Osobně se domnívám, že to zapříčiní velký růst firem, které budou na situaci nedostatku ropy připraveny. Do zelených fondů můžeme zařadit například český Fond ČPI Živé planety (ISIN: CZ0008472693) a zahraniční Pioneer Funds – Global Ethical Equity (ISIN: LU0119369972), Pioneer Funds – Global Ecology (ISIN: LU0271656133) a další.

Ať už bude vývoj cen černého zlata v příštích měsících jakýkoliv, musíme počítat s tím, že ropa, jakožto nenahraditelný přírodní zdroj, se jednou zcela vyčerpá. Podle prognóz nám zásoby vystačí ještě na 40 let. Je otázkou, jak jsou prognózy přesné, jestli berou v úvahu rostoucí spotřebu Číny a Indie, a také s jakými zdroji a nalezišti se v nich počítá. Jedno je však jisté již dnes, musíme se na život bez ropných produktů začít připravovat a snažit se její úplné vyčerpání co nejvíce oddálit.

Diskuze

O benzínu... Gustav Hostinec 22. 11. 2007 09:25
RE: O benzínu...
AAA 30. 11. 2007 14:58
RE: RE: O benzínu...
Michal Ondra 01. 12. 2007 13:49
Přírodní zdroje dochází... Anonym 22. 11. 2007 08:47
Rekord? Jan Koláček 04. 1. 2008 11:50
RE: Rekord?
Majloo 04. 1. 2008 14:19
RE: RE: Rekord?
novakj 14. 5. 2008 15:22
RE: RE: Rekord?
dan 21. 5. 2008 15:05
Dobrý tip
Martin 31. 1. 2008 09:54
Zobrazit vše Přidat příspěvek

O autorovi

Michal Ondra

Michal Ondra

Michal je externím redaktorem webu Fondmarket.cz, mezi jeho spravované rubriky spadá zejména Fondy a investiční produkty včetně obecných stránek, Semináře a konzultace, Literatura, Newsletter, a další. Jeho doménou je obsahové plnění serveru, stejně jako psaní článků na libovolná témata.

Michal je studentem Slezské univerzity v Opavě, Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné. Ve volném čase jej zajímají počítače a elektronika obecně, ekonomika, marketing, management, účetnictví, bankovní a finanční služby, squash, plavání, cykloturistiku, fotografování, etiketa a společenské chování.